Pokemon GO - wszystko co musisz wiedzieć o najnowszym hicie

Kategoria: Hobby
Data: 18-07-2016 r.

Niantic Labs wraz z Nintendo przygotowało nową, darmową grę mobilną Pokemon Go. To prosta gra mobilna, korzystająca z modułu GPS i mapy naszego otoczenia. Na mapie naniesione pewne kluczowe dla rozgrywki miejsca i Pokemony właśnie.
Cel? Złap je wszystkie!

Światowa premiera Pokemon GO miała miejsce 6 lipca. Na początku jednak mogli się nią cieszyć wyłącznie gracze z Australii i Nowe Zelandii. Za chwilę jednak do tego grona dołączyli mieszkańcy USA. Dziś oficjalnie można grać także w Polsce.

Gra zajmuje 110 MB przestrzeni dyskowej urządzenia z systemem iOS lub 58 MB dla Androida. Zadziała na iPhonach z systemem iOS 8.0 i na telefonach z Androidem w wersji 4.4.

Pokemon GO - jak grać?

Podobnie jak w przypadku oryginału sprzed 20 lat, naszym głównym zadaniem jest kolekcjonowanie tytułowych stworków. Aplikacja wykorzystuje moduł GPS w naszym telefonie i tworzy alternatywną mapę okolicy, oznaczając zarówno specjalne lokacje, które możemy odwiedzać, jak i dzikie pokemony, które możemy łapać. Wymaga to od nas jednak spaceru. Złapanie danego stworka wymaga od nas jednak dotarcia do zajmowanej przez niego lokalizacji. Po dotarciu kierujemy na wskazane miejsce obiektyw aparatu w naszym smartfonie, a na jego ekranie ukazuje się, wrzucony w otoczenie za pomocą technologii rozszerzonej rzeczywistości, Pokemon.

Podczas pierwszego uruchomienia aplikacji musimy stworzyć awatara, czyli wizerunek postaci, którą będziemy się poruszać po mapie. Istnieje możliwość wybrania z kilku dostępnych elementów ubioru, fryzury, oraz koloru skóry.

łapanie pokemonaGdy stworzymy postać, naszym pierwszym zadaniem jest złapanie pierwszego stworka. Na ekranie zobaczysz trzy Pokémony - Charmandera, Bulbasaura oraz Squirtle'a. By złapać jednego z nich, musi on znajdować się w granicach okręgu widocznego dookoła awatara. Jeżeli jest dostatecznie blisko, wystarczy stuknąć w stworka, by rozpocząć proces łapania. Po złapaniu pierwszego zaczyna się właściwa gra.

Na wyświetlanej na ekranie smartfona mapie, znajdziemy trzy typy obiektów. Są to kolejno:

 • Dzikie Pokemony
 • PokeStop - niebieskie punkty na mapie, w których zdobywamy różne potrzebne przedmioty. Możemy je zbierać co pięć minut w trakcie pobytu w lokacji.
 • PokeGym - wysokie wieże z Pokemonem na szczycie, które mogą przejmować trzy dostępne w grze frakcje. Gdy dołączymy już do którejś z nich, nasze stworki mogą tam walczyć i trenować.

Warto zapamiętać, gdzie w naszej okolicy znajdują się dwa ostatnie z wymienionych punktów, zwłaszcza że przyjdzie nam do nich dość często powracać.

Łapanie i trenowanie Pokemonów

Kiedy na mapie pojawi się stworek, na którym nam zależy, musimy się do niego zbliżyć. Gdy awatar jest przy Pokemonie, wystarczy stuknąć w potworka na ekranie.

W przeciwieństwie do gier z przenośnych konsol Nintendo nie musimy walczyć z Pokémonem, którego chcemy złapać. Na ekranie smartfona, domyślnie: w trybie aparatu, widzimy stworka w konkretnym miejscu. Jeżeli nie ma go na ekranie, strzałki wskażą, w którą stronę skierować telefon.

Tryb AR

Dla ułatwienia można wyłączyć tryb AR (rozszerzonej rzeczywistości), co pozwoli na łatwiejsze i nieco bardziej wygodne złapanie celu. Warto też pamiętać, że w prawym dolnym rogu widzimy listę stworków znajdujących się w okolicy. Im mniej łapek znajduje się przy ich ikonach, tym są bliżej. Obserwując listę w miarę przemieszczania się, można oceniać, czy zbliżamy się do danego stworka.

Jak użyć Pokéballa?

łapanie pokemonaKiedy już mamy pokemona na ekranie, musimy użyć Pokéballa widocznego na dole. Należy nim rzucić w nasz cel, wykonując ruch przeciągnięcia piłki w kierunku Pokémona. Przytrzymując palec na Pokéballu dostrzegamy okrąg wokół celu - jego kolor symbolizuje poziom trudności złapania potworka (zielony: najłatwiejszy, pomarańczowy: trudniejszy, czerwony: trudny).

Im mniejszy będzie okrąg otaczający stworka, tym większa szansa na trafienie, dlatego rzut trzeba wykonać w odpowiednim momencie. Przeciągnięcie nie może być też za mocne ani za lekkie, bo nie trafimy - a wtedy zmarnujemy Pokéballa. Przed wyrzuceniem kulki spróbuj nią trochę pomachać. Możesz dzięki temu dostać bonusowe punkty doświadczenia. Trudniejsze do zdobycia stworki można złapać przy użyciu ulepszonych rodzajów Pokéballów i zastosowaniu specjalnych przedmiotów (np. owoców Berries), które zdobywamy wraz z awansowaniem na wyższe poziomy doświadczenia. Pomocne przedmioty można też kupić w sklepiku z mikropłatnościami. 

Zapamiętaj!

Uwaga! Co mocniejsze Pokemony mogą wyskoczyć z kulki i może być potrzebne użycie kolejnej.

Jak rozwijać Pokemona?

pokemonWykorzystując gwiezdny pył i specjalne cukierki (Candy) – przypominające uniwersalne Rare Candy z głównej serii – można zwiększać możliwości bojowe danego stworka. Łapiąc nowego Pokemon’a dostajemy od razu kilka takich cukierków dla danego gatunku, a odsyłając go do Profesora, tracąc go tym samym bezpowrotnie, otrzymujemy jeden dodatkowy cukierek.

Niektóre Pokemony mogą ewoluować, czyli zmieniać się w większe i potężniejsze okazy. Co prawda to bardziej metamorfoza niż ewolucja, no ale taką nomenklaturę przyjęto dwie dekady temu. W tym celu trzeba zużyć znaczą ilość cukierków dla danego gatunku. Zyskujemy dzięki temu potężniejszego Pokemona oraz sporo punktów doświadczenia.

Czym są Gyms (Areny)?

Na mapie dostrzeżesz także czerwono-szare struktury - są to Areny (w oryginale: Gyms). Czekają tam trenerzy, których należy pokonać, by zdobyć nagrody i odznakę danej Areny.

Arenę można odwiedzić od 5. poziomu doświadczenia. Gdy zrobisz to pierwszy raz, otrzymasz wybór dołączenia do jednej z trzech frakcji. Decyzja nie ma większego znaczenia, to w zasadzie tylko kwestia kolorystyki. Jako członek danej drużyny będziesz mógł bronić Aren własnej frakcji, wystawiając do walki swoje stworki. Najlepiej jednak zdecydować się na drużynę, do której należą nasi znajomi.
teams

Team Instinct

Drużyna żółta to Team Instinct, a jej liderem jest niejaki Spark. Zespół ten - jak sugeruje nazwa - kieruje się instynktem w swoich działaniach. Uważają, że sukces w bitwach Pokemonów często zależy w dużej mierze od zaufania swoim przeczuciom. Maskotką tej drużyny jest legendarny ptak Zapdos (typ elektryczny).

Team Mystic

Najczęściej wybierana przez graczy drużyna - być może większość użytkowników lubi kolor niebieski. Liderką zespołu jest Blanche. Frakcja interesuje się zagadnieniami ewolucji, nie ulegają emocjom i wierzą w siłę inteligencji. Uważają, że zachowanie spokoju w każdej sytuacji jest niezbędne na drodze do zwycięstwa. Ich maskotka to legendarny ptak Articuno (typ lodowy).

Team Valor

Najbardziej żywiołowy zespół, którego liderką jest Candela. Czerwony Team Valor wyznaje zasadę, że w rozwoju Pokemonów najbardziej przydatne jest utrzymywanie ze stworkami bliskiej więzi, zaprzyjaźnianie się z nimi. Członkowie tej frakcji marzą o byciu mistrzami, są dumni i odważni. Maskotka zespołu to legendarny ptak Moltres (typ ogniowy).

Doświadczenie, PokeStopy, Gyms i walka

Jak w większości gier tego typu, głównym celem jest podnoszenie doświadczenia naszej postaci, dzięki czemu będziemy awansować na kolejne poziomy. Doświadczenie (XP - ang. experience) gromadzimy poprzez wykonywanie konkretnych czynności w grze. Poniżej lista punktacji za dane czynności:

 • 10 XP - Podkręcony rzut Pokeballem (Curve Ball)
 • 10 XP - Dobry rzut Pokeballem (Nice Throw)
 • 50 XP - Udany rzut Pokeballem (Great Throw)
 • 50 XP - Wejście do Pokestopu
 • 50 XP - Pokonaj Pokemona w trybie Treningu na Arenie (Gym)
 • 100 XP - Walka z innym trenerem w Gymie
 • 100 XP - Świetny rzut Pokeballem (Excellent Throw)
 • 100 XP - Złapanie Pokemona
 • 150 XP - Pokonanie innego trenera w Gymie
 • 200 XP - Wyklucie Pokemona
 • 500 XP - Transformacja Pokemona
 • 500 XP - Złapanie nowego Pokemona

Warto podkreślić, że po awansu na kolejny poziom, czekają na nas nagrody w Pokemon Go.

Co to jest PokeStop?

łapanie pokemona

Na mapie można znaleźć nie tylko ulice i Pokemony. Częstym widokiem są niebieskie znaki - to punkty PokeStop. Ich rolę może pełnić sklep, ławka, budynek, pomnik.

Kiedy zbliżymy się wystarczająco i klikniemy PokeStop, w niebieskiej ikonie pojawi się jego zdjęcie. Wtedy należy nim zakręcić (poprzez ruch palcem na ekranie), a zdobędziemy losowo dobrane nagrody. Mogą to być różne przedmioty, na przykład Pokeballe.

Sprawdzony i wykorzystany PokeStop zmieni kolor na mapie świata na fioletowy. Po zdobyciu nagród zyskamy też trochę punktów doświadczenia.

Jak walczyć w Pokemon GO?

Walka wygląda inaczej niż w grach Pokemon z przenośnych konsol Nintendo. Starcia odbywają się w czasie rzeczywistym, nie są to potyczki turowe. Trzeba więc uważać, by rozpocząć atakowanie, gdy tylko zacznie się mecz.

Założenia są banalne. By użyć standardowego ataku, wystarczy stuknąć w ekran - to wszystko. Takie uderzenia ładują energię ataków specjalnych, które aktywujemy, przytrzymując palec na ekranie nieco dłużej.

Ważnym aspektem gry - wprowadzonym po to, by pojedynki nie ograniczały się do nieustannego stukania w ekran - są uniki. Są niezwykle istotne, jeżeli przeciwnik ma przewagę (na przykład jego Pokemon jest reprezentantem typu, który jest skuteczny przeciwko naszemu stworkowi). By wykonać unik, przesuń palcem po ekranie w lewo lub w prawo na moment przed uderzeniem.

Podczas walki duże znaczenie ma typ wystawionych Pokemonów. Różne typy są skuteczne przeciwko innym. Przed rozpoczęciem walki w Gymie zawsze można sprawdzić jakie typy są wystawione do obrony, co pozwoli rozsądnie dobrać drużynę własnych stworków (maksymalnie sześciu).

Typy Pokemonów:

 • Normalny (Normal)
  Silny przeciwko: -
  Wrażliwy na: Fighting
 • Ognisty (Fire)
  Silny przeciwko: Grass, Ice, Bug, Steel
  Wrażliwy na: Water, Ground, Rock
 • Wodny (Water)
  Silny przeciwko: Fire, Ground, Rock
  Wrażliwy na: Electric, Grass
 • Elektryczny (Electric)
  Silny przeciwko: Water, Flight
  Wrażliwy na: Ground
 • Trawiasty (Grass)
  Silny przeciwko: Water, Ground, Rock
  Wrażliwy na: Fire, Ice, Poison, Flight, Bug
 • Lodowy (Ice)
  Silny przeciwko: Grass, Ground, Flight, Dragon
  Wrażliwy na: Fire, Fight, Rock, Steel
 • Walczący (Fight)
  Silny przeciwko: Normal, Ice, Rock, Dark, Steel
  Wrażliwy na: Flight, Psychic, Fairy
 • Trujący (Poison)
  Silny przeciwko: Grass, Fairy
  Wrażliwy na: Ground, Psychic
 • Ziemny (Ground)
  Silny przeciwko: Fire, Electric, Poison, Rock, Steel
  Wrażliwy na: Electric, Ice, Rock
 • Latający (Flight)
  Silny przeciwko: Grass, Fight, Bug
  Wrażliwy na: Rock, Steel, Electric
 • Psychiczny (Psychic)
  Silny przeciwko: Fight, Poison
  Wrażliwy na: Bug, Ghost, Dark
 • Robak (Bug)
  Silny przeciwko: Grass, Psychic, Dark
  Wrażliwy na: Fire, Flight, Rock
 • Skalny (Rock)
  Silny przeciwko: Fire, Ice, Flight, Bug
  Wrażliwy na: Water, Grass, Fight, Ground, Steel
 • Duch (Ghost)
  Silny przeciwko: Psychic
  Wrażliwy na: Dark
 • Smoczy (Dragon)
  Silny przeciwko: Dragon
  Wrażliwy na: Ice, Fairy
 • Mroczny (Dark)
  Silny przeciwko: Psychic, Ghost
  Wrażliwy na: Fight, Bug, Fairy
 • Stalowy (Steel)
  Silny przeciwko: Ice, Rock, Fairy
  Wrażliwy na: Fire, Fight, Ground
 • Bajkowy (Fairy)
  Silny przeciwko: Fight, Dragon, Dark
  Wrażliwy na: Poison, Steel

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Jak jeść zdrowo na co dzień

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 39218 )
Array ( [docId] => 39218 )