Jazda na rolkach

Kategoria: Sport
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 10-05-2012 r.

Jeżdżenie na rolkach jest bardzo popularnym sportem. Na skwerach i ulicach miast można zobaczyć coraz więcej osób jeżdżących na rolkach. Jeździć na rolkach można amatorsko lub profesjonalnie. Ta dyscyplina ma wiele różnorodnych odmian, które znajdują swoich amatorów także w Polsce.

Rekreacyjna jazda na rolkach

Zdecydowanie największa liczba rolkarzy uprawia właśnie tę rekreacyjną odmianę jazdy na rolkach. Nie trzeba do niej dysponować specjalistycznym sprzętem. Warto jednak zaopatrzyć się w kask i ochraniacze na łokcie i kolana. Jeździć można w zasadzie wszędzie, na skwerach, parkach, parkingach, chodnikach. Należy jednak mieć na uwadze, że rolki najlepiej jadą na równym betonie. Piasek i żwir zdecydowanie im nie służy i może dostać się do łożysk, co będzie wymagało ich wymiany.

Szybka jazda na rolkach

Ta odmiana jazdy na rolkach jest bardzo widowiskowa. Ze względu na duże prędkości rozwijane przez rolkarzy ta dyscyplina jest uprawiana tylko na przystosowanych do tego torach i ścieżkach. Ścigać można się na krótkich dystansach, na tzw. sprintach lub długich. Inną opcją jest jazda w sztafecie. Wrotkarstwo szybkie wymaga posiadania specjalnego, bardzo szybkiego sprzętu, najlepiej o długich szynach oraz odpowiedniego stroju i zachowania wszystkich środków bezpieczeństwa.

Ekstremalna jazda na rolkach

Wyczynowa jazda na rolkach jest bardzo spektakularna, ale też bywa niebezpieczna. Do wykonywania trików potrzeba dobrego, bardzo wytrzymałego sprzętu oraz oczywiści ochraniaczy i kasku. Rolki do tzw. jazdy agresywnej muszą być zwrotne i szybkie. Tą dyscyplinę najlepiej uprawiać na skateparkach. Tak rolkarz ma do dyspozycji liczne przeszkody, rampy i poręcz, gdzie może ćwiczyć ewolucje: skoki, obroty, graby, ślizgi. Można też jeździć na ulicach, jest to jednak niebezpieczne dla pieszych i należy to robić tylko w wyznaczonych miejscach lub z daleka od ruchliwych chodników i parków.

Jazda na rolkach ma wiele odsłon. Każdy z pewnością znajdzie odmianę, która najbardziej będzie mu odpowiadać oraz będzie jeździł odpowiedzialnie i bezpiecznie.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27993 )
Array ( [docId] => 27993 )