Co można zwiedzić w Kijowie

Kategoria: Euro 2012
Autor: Stwora Sylwia
Data: 23-04-2012 r.

W Kijowie, oprócz meczów fazy grupowej oraz jednego ćwierćfinału, 1 lipca odbędzie się finał EURO 2012. Warto jednak przyjechać do stolicy Ukrainy stosunkowo wcześniej lub zostać kilka dni dłużej, aby zapoznać się z szeroką ofertą zabytków tego miasta.

Ławra Pieczerska, sobory

Ławra Pieczerska to prawosławny klasztor, w którym swą siedzibę ma zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego. Świątynia budzi zachwyt bogatymi zdobieniami, a zwiedzanie podziemnych pomieszczeń dawnego klasztoru mnichów – w ciszy i ze świecą w ręku – nabiera charakteru pielgrzymki duchowej. W 1990 roku, wraz z Soborem Mądrości Bożej (Sofijskim), ławra znalazła się na liście na światowego dziedzictwa UNESCO.

Sobór św. Zofii, św. Andrzeja, cerkiew Dziesięcinna oraz cerkiew Troicka to kolejne zabytkowe budowle, które powinny znaleźć się na liście turysty przebywającego w Kijowie.

Złota Brama i serce miasta

Ze słynną Złota Bramą, która kiedyś wiodła do miasta, związany jest polski akcent. Podobno w tym miejscu Bolesław Chrobry, miał wyszczerbić swój miecz, który potem nazywano Szczerbcem. Na murach obiektu wieszano kiedyś ikony (obrazy świętych), które miały opiekować się miastem.

Symbolicznym miejscem jest również plac Niepodległości, bardziej znany jako Majdan, który stanowił centrum wydarzeń związanych z II turą wyborów prezydenckich na przełomie 2004 i 2005 roku, podczas której zmierzyli się opozycjonista Wiktor Juszczenko oraz ówczesny prezydent Wiktor Janukowycz.

Natomiast jeśli chcemy podziwiać dzieła Riepina czy Wereszczagina musimy zajrzeć do Muzeum Sztuki Rosyjskiej.

Podczas pobytu w stolicy Ukrainy z pewnością nie zabraknie miejsc godnych zwiedzenia, które nie tylko zachwycą, ale potwierdzą bogatą historię miasta.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28110 )
Array ( [docId] => 28110 )