Co można zwiedzić we Lwowie

Kategoria: Euro 2012
Autor: Stwora Sylwia
Data: 23-04-2012 r.

Piłkarskie Mistrzostwa Europy 2012 to nie tylko okazja do oglądania w akcji najlepszych piłkarzy Starego Kontynentu. Miasta, w których odbywają się mecze, mają do zaoferowania kibicom szereg atrakcji niezwiązanych ze sportową rywalizacją. Oto krótki przewodnik turystyczny po Lwowie.

Z listy UNESCO

Stare Miasto, będące historycznym centrum Lwowa, w 1998 roku zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Rynek, kształtem przypominający centralne place w Warszawie i Wrocławiu, otaczają 44 kamienice, wybudowane w różnych stylach architektonicznych – od renesansowego po modernistyczny. Tutaj warto wymienić Kamienicę Królewską, Czarną Kamienicę, Kamienicę Arcybiskupią oraz Kamienicę Bandinellicha.

W centralnym punkcie Rynku stoi, wybudowany w latach trzydziestych XIX wieku, Ratusz. W narożnikach placu stoją fontanny przedstawiające mitologicznych bogów i boginie, Afrodytę, Adonisa, Dianę oraz Neptuna.

Cmentarze i promenady

W gestii każdego Polaka odwiedzającego Lwów powinna być wizyta na Cmentarzu Łyczakowskim oraz Cmentarzu Orląt Lwowskich. Szczególnie ten drugi ma dla naszego narodu sentymentalną wartość, ze względu na groby prawie 3 000 żołnierzy, szczególnie młodych przedstawicieli szkół średnich i uczelni wyższych, którzy brali udział w Obronie Lwowa na przełomie lat 1918 i 1919.

Osoby lubiące spacery powinny przejść się najsłynniejszą ulicą miasta Prospektem Swobody, zwanym też Aleją Wolności, na której skupia się życie Lwowa.

 

Lwów to również miasto katedr, kościołów i uczelni wyższych, wśród których warto odwiedzić gotycką Katedrę Łacińską, XVI-wieczną Katedrę Ormiańską, barokowe Kościoły Jezuitów i Dominikanów oraz Uniwersytet Lwowski i Politechnikę.

Decydując się na wyjazd do Lwowa, prawdziwy kibic niewątpliwie powinien znaleźć również czas na bycie turystą.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28109 )
Array ( [docId] => 28109 )