Jak kibicować, aby nie wpaść w konflikt z prawem

Kategoria: Euro 2012
Autor: Stwora Sylwia
Data: 22-05-2012 r.

Podczas meczów piłkarskich emocje towarzyszą nie tylko zawodnikom na boisku, ale także dopingującym ich kibicom. Czasami w ferworze kibicowania można dopuścić się czynu zabronionego przez regulamin danego obiektu lub niezgodnego z przepisami prawnymi dotyczącymi zachowania się podczas imprez masowych.

Zachowania zabronione na stadionie

Istnieje szereg zachowań podlegających upomnieniu, a nawet karze pozbawienia wolności. Jedno z najczęstszych wykroczeń dotyczy wnoszenia na stadion lub posiadania na samym obiekcie ostrych przedmiotów typu noże, pałki, kije, metalowe rury, środków pirotechnicznych, broni, amunicji, materiałów wybuchowych lub innych niebezpiecznych przedmiotów. Za złamanie przepisu i wniesienie niedozwolonego przedmiotu grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Niedozwolone jest wchodzenie na stadion, jak i przebywanie na terenie obiektu poza wyznaczonymi do tego strefami, z napojami alkoholowymi. Takie wykroczenie podlega karze ograniczenia wolności lub grzywnie w wysokości od 2 tys. zł wzwyż.

Złamaniem prawa jest także niewykonywanie poleceń służb ratowniczych oraz porządkowych, przebywanie w miejscach nieprzeznaczonych dla publiczności oraz wejście na teren obiektu bez ważnego biletu.

W konflikt z prawem wpadnie osoba obrażająca i wyzywająca wulgaryzmami służby policyjne, informacyjne, sportowców oraz innych kibiców.

Niedopuszczalne jest rzucanie przedmiotami mogącymi zagrażać zdrowiu lub życiu innych uczestników meczu, używanie wobec nich agresji i naruszanie nietykalności cielesnej drugiej osoby.

Karze ograniczenia lub pozbawienia wolności podlega także kibic, który popełniając wykroczenie zakrywa twarz, w celu uniemożliwienia jego identyfikacji.

 

Przykład właściwego zachowania

Powszechnie uważa się, że kibice to „dodatkowi zawodnicy” drużyny. Widać to doskonale na przykładzie siatkówki, gdzie wsparcie ulubionej drużyny odbywa się kulturalnie, a agresywne zachowanie jest rzadkością. Ma to przełożenie nie tylko na postawę zawodników, ale i na odbiór polskich kibiców siatkówki jako jednych z najlepszych na świecie.

Warto czynić starania o to, aby po Mistrzostwach Europy polscy fani piłki nożnej także byli kojarzeni nie z łamiącymi przepisy kibolami, a z wzorowym dopingiem na stadionach.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28124 )
Array ( [docId] => 28124 )