Jakie miejsca (oprócz stadionu) powinien odwiedzić kibic w Charkowie

Kategoria: Euro 2012
Autor: Stwora Sylwia
Data: 23-04-2012 r.

Stadion Metalist Charków, na którym będzie można podziwiać piłkarskie zmagania reprezentacji Holandii czy Portugalii, to niejedyna atrakcja miasta położonego w północno-wschodniej części Ukrainy. Prócz licznych soborów w Charkowie znajdziemy również cmentarz, na którym pochowani są oficerowie Wojska Polskiego, ofiary zbrodni katyńskiej.

Plac i pałace

Podczas przebywania na Starówce Charkowa, powinniśmy zwrócić uwagę na XVII‑wieczny monastyr Opieki Matki Bożej z soborem pod tym samym wezwaniem oraz rozległy Plac Swobody o kształcie bandury – narodowego ukraińskiego instrumentu, na którym znajduje się pomnik Włodzimierza Lenina.

Plac obudowany jest budynkami, w tym gmachem, najstarszej uczelni wyższej na Ukrainie, Narodowego Uniwersytetu Charkowskiego im. Wasyla Karazina. W skład miejskiej zabudowy Charkowa wchodzi również pałac Katarzyny II i pałac arcybiskupi.

W hołdzie ofiarom totalitaryzmu

Charków to symboliczne miejsce dla Polaków. Tutaj, na przełomie kwietnia i maja 1940 roku, NKWD zamordowało więźniów obozu w Starobielsku, wśród których byli oficerowie Wojska Polskiego. Była to jedna z trzech egzekucji tzw. zbrodni katyńskiej. Dlatego cmentarz na Piatichatkach to jeden z podstawowych zabytków Charkowa, które warto zobaczyć.

Dla osób wybierających się do Charkowa z dziećmi obowiązkowym punktem podróży powinno być zoo oraz Delfinarium. Natomiast podróżujący, którzy będą chcieli oderwać się od stadionowej wrzawy, powinni skierować się na tzw. Bezludovkę, czyli plażę, znajdującą się niedaleko miasta.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28104 )
Array ( [docId] => 28104 )