Mistrzostwa Europy w piłce nożnej

Kategoria: Euro 2012
Autor: Stwora Sylwia
Data: 22-05-2012 r.

Po Mistrzostwach Świata, rozgrywki w ramach Mistrzostw Europy są uznawane za jedną z najważniejszych imprez w piłkarskim kalendarzu.

Piłkarskie Mistrzostwa Europy (ME) to cykliczny turniej, w którym udział biorą wyłącznie reprezentacje narodowe państw Starego Kontynentu. Są rozgrywane co cztery lata, a ich organizatorem jest Unia Europejskich Związków Piłkarskich (UEFA).

Historia EURO rozpoczęła się w 1960 roku, kiedy to we Francji rozegrano Puchar Narodów Europejskich. Pod obecną nazwą ME odbywają się od 1968 roku.

System rozgrywek przebiega dwuetapowo – eliminacje i turniej finałowy. W eliminacjach mogą brać udział reprezentacje państw zrzeszonych z UEFA (53 państwa). Z czasem zmienił się sposób rozgrywania turnieju finałowego – do 1976 roku brały w nim udział cztery najlepsze drużyny eliminacji, w latach 1980-1992 już 8, a od 1996 roku rywalizacja toczy się pomiędzy 16 zespołami. Rozgrywki o 3 miejsce odbywały się do 1980 roku.

Najwięcej tytułów Mistrza Europy wywalczyła reprezentacja Niemiec – 4. Po dwa razy triumfowali Hiszpanie oraz Francuzi. Podczas EURO 2012 reprezentacja Polski odnotuje drugi w historii występ w turnieju głównym (debiut w Austrii i Szwajcarii, w roku 2008).

Podstawową różnicą pomiędzy Mistrzostwami Europy a innymi turniejami piłkarskim jest ich charakter, zasięg oraz system rozgrywek. Mistrzostwa Świata to rozgrywki światowe organizowane przez Międzynarodową Federację Piłki Nożnej (FIFA). W odbywającym się co 4 lata turnieju finałowym ostatecznie bierze udział 32 drużyn. W Pucharze Świata rozgrywany jest także mecz o 3. miejsce.

Innym znanym turniejem piłkarskim jest również Copa America, czyli rozgrywki państw Ameryki Południowej organizowane przez południowoamerykańską konfederację CONMEBOL.

Na arenie międzynarodowej piłkarze toczą także walkę o triumf w Viva World Cup organizowany przez NF-Board, stowarzyszenie federacji piłkarskich nienależących do FIFA.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28127 )
Array ( [docId] => 28127 )