Buty dla piłkarza

Autor: Stwora Sylwia
Data: 22-05-2012 r.

Aby zapewnić sobie komfort gry, a jednocześnie zmniejszyć ryzyko wystąpienia kontuzji, należy zakupić odpowiedni rodzaj butów piłkarskich. Przy wyborze tego typu obuwia sportowego należy przede wszystkim kierować się rodzajem nawierzchni, na której będzie ono używane. Ogólnie, buty dla piłkarzy dzieli się na lanki, wkręty, halówki oraz szutrówki.

Lanki

To od nich powinno zaczynać się przygodę z piłką nożną. Wykonane z tworzywa sztucznego tworzą zintegrowaną całość z korkami, które również zrobione są z tego samego materiału. Idealnie nadają się na twarde, suche murawy.

Zaletą tych butów jest waga. Lekka konstrukcja ułatwia wykonanie wszelkich, mniej i bardziej skomplikowanych, trików piłkarskich. Wadą lanków jest to, że przy uszkodzeniu jednego korka użytkownika czeka zakup nowej pary butów.

Wkręty

Wkręty to buty posiadające wymienne, wkręcane korki, które robione są najczęściej z metalu, aluminium lub twardej mieszanki tworzywa sztucznego. Przeznaczone są do gry na miękkich, trawiastych nawierzchniach. Mocno wbijają się w podłoże, dzięki czemu zapewniają dobrą przyczepność stopy, kiedy murawa jest mokra i zabłocona. Wkręty są odpowiednie dla dorosłych piłkarzy oraz starszych juniorów.

Absolutnie odradza się stosowanie tego rodzaju obuwia wśród młodych piłkarzy oraz dzieci, głównie ze względów bezpieczeństwa. W bezpośrednim starciu zawodników, wkręty mogą spowodować uszkodzenia nóg lub innych części ciała.

Halówki

Obuwie przeznaczone głównie do gry na parkietach w halach sportowych. Sprawdza się również na twardych boiskach, z nawierzchnią typu tartan, beton lub asfalt. Kupując halówki najlepiej wybrać te, których podeszwa wykonana jest z kauczuku.

 

Szutrówki (turfy)

Buty przystosowane do gry na sztucznych murawach oraz twardych, oblodzonych boiskach. Nazywane również śniegówkami, gdyż sprawdzają się również w czasie biegania po śniegu. Na podeszwie mają małe, gumowe koreczki, które zwiększają przyczepność do podłoża.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28135 )
Array ( [docId] => 28135 )