Wyposażenie piłkarza

Autor: Stwora Sylwia
Data: 22-05-2012 r.

Koszulka, spodenki, getry i buty to podstawowe elementy wyposażenia każdego piłkarza. Jednak, aby mówić o kompletnym zestawie sportowca uprawiającego piłkę nożną, musimy uzupełnić tę listę o kilka równie istotnych dodatków.

Ochraniacze

Ochraniacze są niezbędne w wyposażeniu każdego piłkarza, ponieważ zwiększają bezpieczeństwo podczas gry, jednocześnie zmniejszając ryzyko poważnych kontuzji, mogących wystąpić podczas bezpośrednich starć.

Dzielimy je na trzy kategorie: chroniące piszczel i kostkę, ochraniające tylko piszczel oraz tylko kostkę. Pierwsze dodatkowo dzielą się na: ze skorupą wykonaną z tworzywa sztucznego oraz pianki i ochraniacze żeberkowe z tkaniną.

Ochraniacze dobieramy według wzrostu, noszonego rozmiaru odzieży oraz części nogi, jaką chcemy najbardziej ochraniać.

Piłka

Obwód piłki powinien mieścić się w przedziale 68-70 centymetrów, a waga między 396 a 453 gramów. Nowoczesne futbolówki wytwarzane są ze skóry syntetycznej, z dodatkiem poliuretanu, który zmniejsza wchłanianie wody do wnętrza piłki; są one także zgrzewane termicznie.

Futbolówkę dobiera się odpowiednio do wieku piłkarza oraz jego umiejętności. Dla najmłodszych i początkujących graczy najlepszym wyborem jest piłka w rozmiarze 4. Pozostali piłkarze powinni kupować tzw. piątkę.

Torba sportowa

Uzupełnieniem wyposażenia piłkarza powinna być torba sportowa, która jest praktyczniejsza i pojemniejsza od zwykłego plecaka. Kupując torbę należy wybrać taką, która pomieści nie tylko strój i buty, ale również przybory do kąpieli, czyli żel lub mydło, ręcznik i klapki.

Dodatkowe wyposażenie

Piłkarz powinien pamiętać także o wrzuceniu do torby: zapasowych korków, klucza lub cążek do korków na ewentualność złamania lub zgubienia tej części obuwia.

Przydatny będzie również bandaż elastyczny, który może zostać wykorzystany nie tylko do usztywnienia kontuzjowanej części ciała, ale także do obwinięcia zbyt luźnych ochraniaczy.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28137 )
Array ( [docId] => 28137 )