Co to jest spalony, rzut wolny, rzut rożny, rzut karny

Autor: Stwora Sylwia
Data: 09-05-2012 r.

Rzut wolny, rzut rożny, rzut karny oraz spalony - to elementy potrafiące zdecydować o losach meczu. Oto, co musisz wiedzieć, gdy podczas oglądania spotkania piłkarskiego sędzia podyktuje jeden z tych rzutów lub odgwiżdże zawodnikowi spalonego.

Spalony

O pozycji spalonej w piłce nożnej mówi się, gdy zawodnik drużyny atakującej, w momencie podania do niego piłki przez zawodnika z jego drużyny, którą otrzymał zza pleców, znajduje się na połowie boiska przeciwnika i ma przed sobą lub równo ze sobą tylko jednego piłkarza z drużyny przeciwnej (którym niekoniecznie musi być bramkarz).

Natomiast sędzia nie odgwiżdże spalonego, gdy wykonywany jest rzut rożny, wyrzut piłki z autu lub od bramki, a także w sytuacji, gdy zawodnik otrzyma podanie od partnera z drużyny który jest przed nim lub od przeciwnika.

Przy spalonym arbiter główny często kieruje się wskazaniem sędziego bocznego. Jeśli potwierdzi on pozycję spaloną, sędzia prowadzący spotkanie dyktuje rzut wolny pośredni dla drużyny przeciwnej.

Rzut wolny

Wyróżniamy dwa rodzaje rzutów wolnych – pośredni (piłka musi przed wpadnięciem do bramki mieć kontakt przynajmniej z jednym zawodnikiem poza piłkarzem wykonującym rzut) oraz bezpośredni (piłkarz może strzelać od razu na bramkę przeciwnika).

Pierwszy jest odgwizdywany przez sędziego, gdy bramkarz złapie piłkę podaną przez zawodnika z własnej drużyny (dopuszczalne jest tylko złapanie piłki podanej do bramkarza głową). Drugi rodzaj rzutu wolnego wskazywany jest przez sędziego w sytuacji faulu lub dotknięcia piłki ręką.

Rzut rożny

Nazywany też kornerem, dyktowany jest w momencie, gdy futbolówka przekroczy całym obwodem linię końcową boiska po stronie przeciwnika, a ostatnim piłkarzem, który jej dotknął, był zawodnik drużyny broniącej. Wykonuje się go z pola różnego (małe pole w kształcie ćwiartki koła, znajdujące się w rogu boiska). Piłkarze z drużyny broniącej, w momencie wprowadzania piłki z rożnego, muszą znajdować się co najmniej 9,15 m od narożnika boiska.

Rzut karny

Odgwizdywany jest w sytuacji, gdy w polu karnym zostanie sfaulowany zawodnik z drużyny atakującej, lub gdy piłkarz z drużyny broniącej dotknie piłki ręką. Karny wykonywany jest z odległości jedenastu metrów od bramki.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28129 )
Array ( [docId] => 28129 )