Jak piłkarz z innego kraju może zostać reprezentantem Polski

Autor: Stwora Sylwia
Data: 22-05-2012 r.

Tylko Polak, zgodnie z regulaminem Polskiego Związku Piłki Nożnej, może występować w piłkarskiej reprezentacji narodowej. Co w sytuacji, gdy wyróżniający się umiejętnościami piłkarskimi zawodnik z innego kraju zyska uznanie w oczach selekcjonera kadry narodowej i ten wyrazi chęć powołania go do drużyny? Sportowiec ten musi postarać się o uzyskanie obywatelstwa polskiego.

Warunki, aby otrzymać obywatelstwo polskie

Aby cudzoziemiec mógł zostać Polakiem musi spełniać jeden z dwóch warunków. Po pierwsze musi zamieszkiwać na terenie Polski co najmniej 5 lat na podstawie zezwolenia na osiedlenie się, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Wspólnot Europejskich lub posiadać prawo stałego pobytu.

Drugim wymaganiem jest pozostawanie przez co najmniej 3 lata w związku małżeńskim z osobą mającą obywatelstwo polskie, obwarowane posiadaniem podobnych zezwoleń jak w pierwszym przypadku.

O nadaniu obywatelstwa polskiego orzeka Prezydent RP.

Przypadki szczególne

W przypadku piłkarzy często dochodzi do sytuacji, w której oczekiwanie na nadanie polskiego obywatelstwa zostaje maksymalnie skrócone, aby mogli oni jak najszybciej wesprzeć narodową drużynę. Wówczas nadanie im obywatelstwa następuje w trybie przyśpieszonym, bez konieczności spełniania określonych warunków prawnych.

W ten sposób nastąpiła naturalizacja Emmmanuela Olisadebe. Pochodzący z Nigerii piłkarz pojawił się na polskich boiskach w 1997 roku, a trzy lata później prezydent Aleksander Kwaśniewski przyznał mu obywatelstwo, by Olisadebe mógł wspomóc biało-czerwonych na koreańskim Mundialu w 2002 roku.

Podobnie sytuacja miała się z Brazylijczykiem Rogerem Guerreiro, który dostał powołanie do kadry Leo Beenhakerra na finały Mistrzostw Europy 2008. Wówczas wniosek złożony do wojewody mazowieckiego 26 lutego 2008 roku został rozpatrzony w trybie przyśpieszonym, a obywatelstwo zostało piłkarzowi nadane dwa miesiące później.

Do uzyskania polskiego obywatelstwa upoważnia również posiadanie polskich korzeni. Ludovic Obraniak oraz Damien Perquis to piłkarze, którym obywatelstwo nadano z racji polskiego pochodzenia ich dziadków i pradziadków. W przypadku Eugena Polanskiego i Sebastiana Boenischa uzasadnieniem były narodziny samych piłkarzy lub ich rodziców na terenie Polski.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28141 )
Array ( [docId] => 28141 )