Jak wygląda przygotowanie do meczu

Autor: Stwora Sylwia
Data: 09-05-2012 r.

Na przygotowanie zawodnika oraz drużyny do meczu piłki nożnej składa się trening fizyczny oraz opracowanie założeń taktycznych. Nieodzowną częścią jest również rozgrzewka, bezpośrednio poprzedzająca rozpoczęcie zmagań na boisku.

Trening fizyczny

Na cykl treningów, poprzedzających mecz piłkarski powinny składać się zajęcia ukierunkowane na pracę nad takimi elementami jak: wytrzymałość, skoczność, zręczność, technika, gibkość, kształtowanie siły oraz powtarzalność.

Zwykle są to treningi na siłowni oraz tzw. stacyjne, na których zawodnicy wykonują konkretne ćwiczenia np. bieg od słupka do słupka, powtarzane w określonej liczbie razy i w określonym czasie.

Takie treningi są przeprowadzane na kilka dni przed meczem, ze względu na ich intensywność oraz czas potrzebny na regenerację sił. Na dzień lub kilka godzin przed planowanym spotkaniem odbywa się lekki trening, zwykle polegający na ćwiczeniu stałych elementów gry, np. rzutów różnym lub wolnych.

Przed samym meczem

Przedmeczowa rozgrzewka powinna trwać od 30 do 50 minut. Tyle czasu potrzeba, aby przygotować mięśnie ramion, tułowia oraz nóg do podjęcia długotrwałego wysiłku fizycznego. Czas oraz intensywność rozgrzewki powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb piłkarza, a także warunków, w jakich jest ona wykonywana np. pogoda, miejsce (hala sportowa czy na wolnym powietrzu, mecz na stadionie własnym czy na wyjeździe).

Na rozgrzewkę powinny składać się: ćwiczenia biegowe (trucht, bieg ze zmiennym natężeniem tempa, skipy typu: A - unoszenie wysoko kolan w stronę klatki piersiowej, B - bieg z wysokim unoszeniem kolan z jednoczesnym wyrzuceniem podudzia w przód, C - uderzanie piętami o pośladki oraz D - bieg o nogach wyprostowanych w kolanach, krok odstawno-dostawny, krok skrzyżny - tzw. przeplatanka), wymachy rąk, skręty tułowia, krążenia głową i biodrami, przysiady oraz skrętoskłony; stretching, czyli ćwiczenia rozciągające oraz uelastyczniające poszczególne partie mięśni.

W dalszej kolejności przechodzi się do ćwiczeń z piłką i strzałów na bramkę.

Niezbędnym elementem przygotowań przedmeczowych jest również opracowanie taktyki drużyny. Zwykle polega ona na oglądaniu i analizie zapisów wideo z meczów przeciwnika.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28131 )
Array ( [docId] => 28131 )