Jakie kontuzje najczęściej występują u piłkarzy

Autor: Stwora Sylwia
Data: 22-05-2012 r.

Prowadzone przez lata statystyki odnośnie liczby kontuzji i urazów sportowców w poszczególnych dyscyplinach sportowych potwierdzają fakt, że piłka nożna jest jednym z najbardziej kontuzjogennych sportów na świecie. Urazy są głównie wynikiem bezpośredniego kontaktu między zawodnikami, zwłaszcza podczas ostrych starć, rzadziej są konsekwencją przetrenowania czy kontaktu z piłką.

Najczęstsze kontuzje

Znaczącą rolę w podatności na urazy odgrywają indywidualne predyspozycje zawodnika. Piłkarz może posiadać dobrą technikę, ale jego organizm podczas wzmożonego wysiłku lub ostrych starć nie będzie zdawał egzaminu.

Najczęściej, ze względu na specyfikę gry, zawodnicy mają urazy nóg. Są to: naciągnięcia mięśni i stawów, stłuczenia, skręcenia kostek, naciągnięcia oraz zerwania więzadeł w kolanach oraz krwiaki. Rzadziej piłkarze odnoszą kontuzje polegające na zmiażdżeniu czy złamaniu kości.

Ogólnie, urazy kończyn dolnych stanowią od 75 do 93% kontuzji. Pozostałe to urazy głowy, szyi, kręgosłupa oraz rąk.

Zapobieganie

Całkowite wyeliminowanie prawdopodobieństwa wystąpienia kontuzji u piłkarza nie jest możliwe, ale dzięki przestrzeganiu kilku podstawowych zasad można zmniejszyć takie ryzyko.

Przede wszystkim liczy się dobrze przeprowadzona rozgrzewka, która przygotowuje układ krążenia do wzmożonego wysiłku, mięśnie do zwiększonego tempa pracy, a stawy do radzenia sobie z długotrwałym, bo nieraz ponad 90-minutowym, obciążeniem.

Ważna jest również pomeczowa czy potreningowa krótka przebieżka oraz ćwiczenia rozciągające, które także są pomoce w zapobieganiu wystąpienia kontuzji oraz skurczów mięśni.

Piłkarze zdecydowanie częściej odnoszą kontuzje podczas meczów, niż w czasie treningów.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28142 )
Array ( [docId] => 28142 )