Jakie są przeciwwskazania zdrowotne do trenowania piłki nożnej

Autor: Stwora Sylwia
Data: 09-05-2012 r.

Piłka nożna to bardzo dynamiczny sport, charakteryzujący się występowaniem zmiennego natężenia wysiłku, czyli naprzemiennego stosowania marszu, truchtu oraz biegu. Dlatego uprawianie tego sportu nie zawsze jest możliwe. Istnieją choroby, które całkowicie mogą wykluczyć możliwość trenowania piłki nożnej.

Zakaz trenowania

Jedną z chorób wykluczających możliwość wyczynowego trenowania piłki nożnej jest choroba Scheuermanna, nazywana młodzieńczą kifozą piersiową. Schorzenie to polega na pogłębianiu się wygięcia kręgosłupa w stronę grzbietową (garb) oraz trwałych zmianach w kształcie kręgów. Występuje u młodych osób, w wieku pomiędzy 10. a 18. rokiem życia. W chorobie tej nawet najmniejszy wysiłek fizyczny może powodować ogromny ból. Dlatego też piłka nożna, nastawiona na długotrwałe bieganie, skoki oraz kontakt bezpośredni z przeciwnikiem, jest zakazana.

Innym schorzeniem, z przeciwwskazaniem do intensywnego treningu w okresie szczególnego natężenia objawów, jest choroba Osgooda-Schlaterra, czyli aseptyczne zapalenie guzowatości kości piszczelowej. Pojawia się zwykle między 10. a 14. rokiem życia. Obejmuje piszczele oraz staw kolanowy, przez co utrudnia poruszanie się chorego. Piłka nożna wymieniana jest także jako jeden z czynników sprzyjających rozwojowi tego schorzenia.

Piłka nożna nie jest również wskazana przy płaskostopiu, czyli zniekształceniu stopy polegającym na obniżeniu się łuku podłużnego stopy tak, że cała oparta jest na podłożu.

Przeciwwskazania pojawiają się również m.in. przy chorobach serca, zaawansowanych nowotworach oraz zwyrodnieniach w obrębie stawów i kości.

Futbol rekreacyjny

W większości przypadków, osoby chore na hemofilię, czyli mające problemy z prawidłowym krzepnięciem krwi, mogą uprawiać piłkę nożną towarzysko, bez współzawodnictwa. Uzależnione jest to od stopnia ciężkości hemofilii oraz podatności stawów chorego na krwawienia.

Również chorzy na cukrzycę oraz astmę, przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności mogą zajmować się futbolem.

Ostateczna decyzja o ograniczeniu, zaprzestaniu lub całkowitym wykluczeniu możliwości trenowania piłki nożnej powinna zostać podjęta po wykonaniu odpowiednich badań oraz po konsultacjach z kilkoma specjalistami. Nawet jeśli istnieją przeciwwskazania do uprawiania tej gry zespołowej, należy pamiętać, że jest wiele innych sportów, które są wręcz nieodzownym elementem leczenia.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28130 )
Array ( [docId] => 28130 )