Jakie zadania pełnią na boisku poszczególni gracze

Autor: Stwora Sylwia
Data: 22-05-2012 r.

Podczas spotkania piłkarskiego na murawę wybiega jedenastu zawodników, wśród których wyróżnić można bramkarza, napastnika, obrońcę i pomocnika. Każdy z nich ma określoną rolę do spełnienia.

Bramkarz

Piłkarz nazywany również golkiperem ma przede wszystkim uniemożliwić zdobycie gola zawodnikom drużyny przeciwnej. Bramkarz, jako jedyny piłkarz na boisku, ma prawo używać rąk podczas gry, zarówno w czasie obrony bramki, jak i rozpoczynania akcji ofensywnych. Jednak piłkę rękami może dotykać jedynie w obrębie pola karnego.

Strój bramkarza musi odróżniać go od pozostałych członków drużyny oraz od sędziego.

Bramkarz może wykonywać rzuty wolne oraz karne. Umiejętności golkipera przekładają się w dużej mierze na osiągnięcia całej drużyny, a nieraz to właśnie od jego postawy zależy wynik całego meczu.

Napastnik

To zawodnik najbardziej wysunięty w stronę bramki przeciwnika spośród całej drużyny. To na nim spoczywa największa odpowiedzialność za atak i zdobywanie bramek.

Można wyróżnić kilka typów napastników. Pierwszy to środkowy, wysunięty napastnik, który praktycznie wyłącznie odpowiada za strzelanie bramek. Nazywa się go również „szpicą". Drugi typ to cofnięty - drugi napastnik, którego rolą jest rozegranie piłki oraz wykonanie ostatniego podania. Musi też wracać do obrony i wspomagać pomocników. Ostatnim jest skrzydłowy - napastnik grający na prawej lub lewej stronie boiska. Odpowiada za dośrodkowanie piłki w pole karne przeciwnika oraz strzela bramki.

Pomocnik

To zawodnik grający w środku pola między atakującymi napastnikami a obrońcami. Wyróżnia się pomocników defensywnych, środkowych, ofensywnych, bocznych oraz cofniętych skrzydłowych.

Pomocnicy są odpowiedzialni za odbieranie piłki przeciwnikowi i rozpoczynanie akcji ofensywnej, rozgrywanie akcji zakończone podaniem do napastnika. Często też oddają bezpośrednie strzały na bramkę rywala.


 

Obrońca

W czasie gry odpowiada za obronę własnego pola karnego, zapobiegając atakom piłkarzy z przeciwnej drużyny. Wśród obrońców występują: środkowi obrońcy, boczni obrońcy oraz grający najbliżej własnej bramki, ostatni stoper.

Do gry ofensywnej obrońcy zazwyczaj włączają się podczas wykonywania stałych fragmentów gry, takich jak rzut rożny czy rzut wolny.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28140 )
Array ( [docId] => 28140 )