Najlepszy wiek dla dziecka na rozpoczęcie treningów piłkarskich

Autor: Stwora Sylwia
Data: 09-05-2012 r.

Ruch jest niezbędnym elementem wpływającym na rozwój psychofizyczny dziecka oraz na jego zdrowie. Każdy rodzic powinien zadbać o możliwość podejmowania aktywności fizycznej przez dziecko od najwcześniejszych okresów życia. Trenować piłkę nożną można zacząć w bardzo wczesnym wieku. Specjalizacja treningów dotyczy jednak dzieci w okresie wczesnoszkolnym.

Zabawy z piłką

Przygodę z piłką nożną mogą rozpocząć już bardzo małe dzieci. Oczywiście w formie zabawy z piłką. Turlanie, uderzanie nogą, wyrzuty w górę, rzuty do drugiej osoby. Z czasem, u dzieci pomiędzy 3. a 6. rokiem życia można połączyć zabawę z prostymi elementami wyszkolenia technicznego, ale bez nacisku i presji. Dziecko powinno odbierać to jako poszerzenie dotychczasowego zajęcia, a nie coś, co musi wykonywać od razu perfekcyjnie.

Ćwiczenia dla dzieci w wieku do ok. 10 lat powinny mieć przede wszystkim charakter ogólnorozwojowy, być proste i zrozumiałe.

Zajęcia sportowe u małego dziecka kształtują zmysł równowagi oraz pomagają pracować nad odpowiednią koordynacją ruchową. Natomiast nie powinny być zbytnim obciążeniem dla organizmu, gdyż ciało nie jest wystarczająco mocne i łatwo można je uszkodzić, nawet na trwale okaleczyć.

Czas na specjalizację

Wyniki badań lekarsko-pedagogicznych pokazują, że specjalistyczne treningi piłki nożnej dziecko powinno rozpocząć już w wieku 11 lat. Wówczas bowiem następuje optymalny okres nauczania ruchów i przyswajania konkretnych zachowań.

Jednak, w związku z obniżeniem się wieku dzieci, które wykazują aktywne zainteresowanie zawodowym uprawianiem piłki nożnej wprowadzono następujący podział na grupy wiekowe: trampkarze wstępni od 7 do 10 lat; trampkarze młodsi od 10 do 12 lat oraz trampkarze starsi 13-15 lat. Pomiędzy 15. a 18. rokiem życia piłkarz klasyfikowany jest jako junior.

Ważne jest dostosowanie treningu do wieku młodego piłkarza oraz uwzględnianie zmian, jakie zachodzą w dynamicznie rozwijającym się organizmie.

W zasadzie nie istnieje sztywna granica wiekowa, która określałaby dokładnie, kiedy dziecko musi rozpocząć treningi piłkarskie. Już dwulatek potrafi trafić nóżką w piłkę, a trzylatek umie za nią biegać. Jednak dopiero dziecko pięcio-, sześcioletnie będzie w stanie wykonać w miarę precyzyjnie polecenia trenera oraz współpracować z innymi małymi piłkarzami.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28133 )
Array ( [docId] => 28133 )