Przewinienia i kary w piłce nożnej

Autor: Stwora Sylwia
Data: 22-05-2012 r.

Podczas pojedynku piłkarskiego dochodzi często do bezpośrednich starć między zawodnikami. Nieraz pozostają one niezauważone lub nie stanowią jakiegoś poważnego naruszenia przepisów. Jednak żaden piłkarz nie może czuć się bezkarnie na boisku. Za zachowanie niezgodne z ogólnie przyjętymi zasadami może zostać upomniany przez sędziego, a nawet wykluczony z gry.

Kary dla drużyny

W piłce nożnej za niesportowe zachowanie ukarana może zostać cała drużyna, jak i pojedynczy zawodnik. Za popełnienie faulu, w odniesieniu do całego zespołu, stosuje się kary w postaci rzutu karnego, rzutu wolnego lub rzutu rożnego dla zespołu piłkarza faulowanego.

Najczęściej za przewinienia związane z niebezpieczną grą, np. atak spodnią częścią stopy, czyli tzw. nakładka, zagrania „ośmieszające” przeciwnika, zagrania piłki ręką, przyznawany jest rzut wolny. Rzut rożny stosuje się, gdy piłka całym obwodem wyjdzie na aut za linią bramkową, natomiast karny przyznawany jest po faulu lub zagraniu ręką w obrębie pola karnego.

Kary indywidualne

Kartka w kolorze żółtym ma charakter upomnienia. Zawodnik może ją otrzymać za popełnienie takich przewinień jak m.in. brawurowy atak w nogi lub atak ciałem w przeciwnika przy piłce, co spowoduje jego upadek, celowe podstawienie nogi przeciwnikowi przy piłce, przytrzymanie przeciwnika za koszulkę, zagranie piłki ręką, próba wymuszenia rzutu karnego lub wolnego poprzez symulowanie przewinienia, używanie wulgaryzmów, celowe opóźnianie gry, krytyka decyzji sędziowskich. Żółta kartka jest także karą w przypadku gdy zawodnik, z powodu radości po zdobytej bramce, zdejmie koszulkę przebywając jeszcze na boisku.

Ujrzenie czerwonego kartonika przez zawodnika wiąże się z koniecznością opuszczenia placu gry. Dzieje się tak w przypadku, gdy zawodnik popełnia brutalny faul, zachowuje się gwałtownie, agresywnie, pluje na przeciwnika, pozbawia drużynę przeciwną bramki lub realnej szansy na zdobycie bramki, używa ordynarnego, obelżywego języka lub gestów. Również po otrzymaniu drugiej żółtej kartki w tym samym meczu piłkarz zobaczy czerwoną kartkę.

Nie każde niesportowe zachowanie piłkarza musi skończyć się karą, ale na pewno sędzia powinien zareagować choćby stosując ustną reprymendę wobec zawodnika.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28139 )
Array ( [docId] => 28139 )