Selekcja zawodników do drużyny narodowej

Autor: Stwora Sylwia
Data: 22-05-2012 r.

Rozpoczynając treningi piłki nożnej każdy niemal zawodnik marzy by w przyszłości zostać powołanym przez selekcjonera drużyny narodowej i móc reprezentować Polskę na arenach międzynarodowych. Aby tak się jednak stało, nie wystarczy tylko fakt posiadania przez piłkarza nieprzeciętnych umiejętności.

Obserwacja zawodników grających zarówno na polskich boiskach, jak i prezentujących się w rozgrywkach zagranicznych trwa niemal przez cały sezon. Na meczach pojawia się zwykle sztab asystentów trenera, złożony z drugiego trenera oraz osób odpowiedzialnych za poszczególne elementy gry, który dokumentuje obserwację za pomocą nagrań wideo i notatek pisemnych.

Sam selekcjoner na mecze udaje się przed każdym zgrupowaniem reprezentacji Polski. Wówczas też dokonywana jest dokładna analiza zebranego materiału oraz rozmowy. I to właśnie w ostateczności przekłada się na powołanie szerokiej kadry zawodników.

O powołaniu zawodnik zwykle dowiaduje się podczas rozmowy bezpośredniej lub telefonicznej z trenerem, czasem może otrzymać także drogą listowną dokument potwierdzający fakt wyboru do kadry.

Po otrzymaniu powołania zawodnicy zbierają się w wyznaczonym przez Polski Związek Piłki Nożnej miejscu, gdzie odbywa się kilku- lub kilkunastodniowe zgrupowanie. Wówczas to trener, na podstawie analiz i obserwacji formy zawodników, dokonuje ostatecznej selekcji zawodników, którzy będą mieli szansę wybiec na murawę podczas meczu międzynarodowego.

PZPN w rozgrywkach międzypaństwowych wystawia nie tylko drużyny seniorskie. Biało-czerwone barwy można zacząć reprezentować mając 14 lat. W Polsce istnieje następujący podział reprezentantów kraju: męskie do lat 14, U-15, U-16, U-17, U-18, U-19, U-20, U-21 oraz U-23; seniorskie reprezentacje mężczyzn i kobiet, reprezentacje kobiet do lat 19, do lat 17 i do lat 15; reprezentacja w piłce plażowej oraz trzy reprezentacje w piłce halowej: seniorska, do lat 21 oraz do lat 19.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28138 )
Array ( [docId] => 28138 )