Trial rowerowy - odmiana sportu rowerowego

Kategoria: Sport
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 14-05-2012 r.

Dyscypliny rowerowe przeżywają obecnie prawdziwy renesans. Wśród nich dużą popularnością cieszy się trial. Trial rowerowy to bardzo widowiskowy sport, który wymaga od zawodnika dużej wytrzymałości organizmu i opanowania. Na czym polega trial rowerowy?

Odmiany trialu rowerowego

Istnieją trzy odmiany trialu rowerowego. Miejska wersja tego sportu jest obecnie najbardziej popularna. Polega ona na pokonywaniu na specjalnym rowerze wyznaczonej trasy w środowisku miejskim. W tym przypadku przeszkodami są murki, schody, ławki, poręcze, rampy, itp.

W trialu górskim zawodnik ma do przejechania trasę, na której przeszkody są w pełni naturalne, np. kamienie, konary, skałki.

Odmiana enduro polega z kolei na przejechaniu toru, który jest w całości stworzony sztucznie, gdzie występują różnego rodzaju rampy i skocznie. Należy pamiętać, że żadnej przeszkody nie można dotknąć nogą, ani podpierać się elementami roweru: ramą czy kierownicą.

Sprzęt do trialu rowerowego

Pojazd, który wykorzystuje się w trialu rowerowym, musi być specjalnie przystosowany. Podstawową cechą odróżniającą go od tradycyjnych rowerów jest głównie brak siodełka lub siodełko nisko zawieszone nad tylnym kołem. Dlatego rama i pedały jednośladu do tej dyscypliny sportu muszą być bardzo wytrzymałe. Konstrukcja roweru jest zwarta i posiada wzmocnienia.

Wielkość kół takiego pojazdu może być różna. Najczęściej spotyka się te 26 calowe. W obiegu znajdują się również koła 24 calowe i 20 calowe. Ich obręcze są wykonane z trwałych materiałów, bardziej odpornych na uderzenia i wgniecenia.

Pedały w rowerach trialowych są bardzo trwałe i powinny cechować się dużą powierzchnią i przyczepnością. Lepsze trzymanie się buta do pedała zapewniają ząbki lub piny.

Trial rowerowy jest wymagającą dyscypliną sportu. Początki jazdy bywają trudne, jednak gdy nauczymy się wykonywać podstawowe ewolucje, będzie to dla nas prawdziwa satysfakcja. Podczas jazdy należy jednak zachowywać zdrowy rozsądek i nie forsować się na siłę. Powinniśmy dostosować wykonywane ewolucje do umiejętności oraz mieć na uwadze nasze zdrowie.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28004 )
Array ( [docId] => 28004 )