Czym nawozić trawnik

Autor: Welc Wioleta
Data: 03-04-2012 r.

Po zimie trawa jest osłabiona, a zgromadzone substancje zapasowe są już zużyte. Kiedy na dworze robi się cieplej, trawnik potrzebuje dodatkowych substancji odżywczych.

Ponieważ często przystępujemy do koszenia trawnika, pozbawiamy rośliny ich zielonej masy. Dlatego musi być ona nieustannie odnawiana. Gdy zbyt rzadko nawozimy trawnik, rośliny zużywają składniki odżywcze z podłoża. Trawnik traci wtedy swoją soczystą zieloną barwę, a chwasty, które są bardziej wytrwałe mogą się szybciej rozmnażać i wypierać trawę.

Zasada jest taka, że jeśli chcesz mieć piękny, o soczystej zielonej barwie trawnik, to im częściej go kosisz tym więcej musisz zasilać podłoże. Jeżeli nie jesteś w stanie oszacować aktualnej zasobności gleby, możesz pobrać jej próbkę i dać do oceny specjalistom. W tym celu pobierz trochę ziemi i napełnij nią plastykową torebkę, zanieś do laboratorium. Próbka podłoża to gleba pobrana z konkretnego miejsca w ogrodzie.

Jeśli chcesz zbadać podłoże nie tylko pod trawnik, to wczesną wiosną pobierz z każdej użytkowanej pod określoną uprawę części ogrodu [z każdego 10 m(2)] próbkę, notując na każdej torebce gatunek uprawiany na tym podłożu. Zawartość pH możesz zbadać samodzielnie, zakupując w sklepie ogrodniczym odpowiedni test.

 

W specjalistycznych sklepach ogrodowych możesz zakupić wyłącznie specjalne nawozy przeznaczone do stosowania na trawnikach. Skład substancji pokarmowych takiego nawozu musi odpowiadać zapotrzebowaniom trawy. Możesz również zakupić nawóz, który zwalcza jednocześnie mech.

Przy stosowaniu nawozu pamiętaj, żeby zastosować się do wskazówek producenta umieszczonych na opakowaniu. Nawóz, który rozprowadziłeś rozpuści się wraz z opadem deszczu. Jeśli jednak długo nie ma deszczowej pogody, powinieneś uruchomić sztuczne nawadnianie trawnika lub po prostu podlać go.

Możesz również spotkać w sklepach ogrodniczych nawozy o przedłużonym działaniu, są one godne polecenia, ponieważ powoli uwalniają składniki do podłoża.

Welc Wioleta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28736 )
Array ( [docId] => 28736 )