Przetwarzanie odpadów metodą kompostowania

Autor: Welc Wioleta
Data: 12-06-2012 r.

Przez cały sezon wiosenno-letni spędzony na działce zastanawiasz się co zrobić z odpadami ze swojego ogrodu, a można je świetnie wykorzystać poprzez przetworzenie metodą kompostowania. Kompost następnie posłuży Ci za nawóz.

Dzięki substancjom próchniczym i składnikom mineralnym oraz innym aktywnym substancjom w kompoście zapewnimy sobie prawidłowy wzrost roślin w naszym ogrodzie i większe zbiory.

Pojemnik na kompost można kupić w sklepie ogrodniczym, nie zajmie on dużo miejsca. Może wydawać Ci się, że to zbędnie wydane pieniądze, ale cena kompostownika zwróci Ci się szybko, ponieważ zaoszczędzisz na zakupie nawozów.

Są trzy grupy kompostowników: pojemnik prawie zamknięty, otwierany na dole, otwarty.

Ten pierwszy z pokrywą i dolnym rusztowaniem oraz otworami bocznymi chroni przed gryzoniami, ptakami i zapewnia odpływ wody oraz najlepszą wentylację. Pojemnik może być czterokątny, o wymiarach 55 x 55 x 90 cm. Służy on do przetwarzania zdrowych odpadków z kuchni i ogrodu. Po około 6-8 tygodniach masz do dyspozycji kompost, którym możesz pokryć grządki warstwą wysokości około 2 cm. Jeden kontener kompostu wystarczy na powierzchnię około 400 m2.

Niewątpliwą zaletą pojemnika otwieranego na dole, który również ma otwory boczne i pokrywę, jest to, że bakterie gnilne i dżdżownice mogą przedostawać się z ziemi z powrotem do kompostu. Tu, aby zapewnić ochronę przed gryzoniami, trzeba postawić pojemnik na plecionce z drutu o małych oczkach. Niekorzystnie może oddziaływać słaba wentylacja od strony gleby. Najwcześniej, bo po około czterech miesiącach można przesiać humus lub kompost.

Natomiast otwarty pojemnik, który nie posiada ani pokrywy, ani dna, zapewni porządek w miejscu kompostowania. Niestety nie ma tu ochrony przed ptactwem i gryzoniami. A zbyt duża przepuszczalność powietrza powoduje, że procesy gnilne nie postępują szybciej niż w pryzmie kompostowej.

Welc Wioleta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28741 )
Array ( [docId] => 28741 )