Jak dbać o rośliny balkonowe

Autor: Welc Wioleta
Data: 12-06-2012 r.

Już wiosną nie możemy się doczekać aż coś zakwitnie, a lato to inwazja barw i zapachów. Nie każdy jednak ma możliwość uprawiania i sadzenia roślin w ogrodzie, dlatego polecam zadbać o swój mały azyl na balkonie.

Nawet najmniejszą powierzchnię można świetnie zagospodarować skrzynkami i donicami z kwiatami, które będą cieszyły nasze oczy przez całe lato. Maj to odpowiedni miesiąc na zakup kwiatów, wtedy w centrach ogrodniczych półki uginają się od świeżych sadzonek. Możesz wybierać w różnych gatunkach i barwach. Najlepiej wybrać odmiany lubiące rosnąć w skrzynce i długo kwitnące.

Ważne jest też to jak usytuowany jest Twój balkon, czy jest na pełnym słońcu, czy w zupełnym cieniu. A może rośliny będą narażone na podmuchy wiatru? Kupując sadzonki musisz to uwzględnić, bo niektórym kwiatom ciężko będzie przetrwać na pełnym słońcu czy wietrze.

Najczęściej na balkony polecam pelargonie, surfinie, begonie, ale też werbenę. Są też piękne fuksje, czy bakopy lub lobelie. Posadzenie sadzonek w różnych kolorach w jednej donicy zapewnia piękne i niepowtarzalne kompozycje. Jedną z piękniejszych kompozycji w moim sklepie była czerwona surfinia z białą werbeną oraz trójkolorowa lobelia fioletowo-niebiesko-biała.

Pelargonie to jedne z najpopularniejszych roślin na balkon, ponieważ świetnie czują się na słonecznych balkonach, ładnie i obficie kwitną. Jednak jeśli chcesz aby Twoja pelargonia była piękna, musisz ją regularnie podlewać, najlepiej z nawozem oraz usuwać przekwitnięte kwiaty.

Poradę jak pielęgnować pelargonię znajdziesz tutaj

Surfinia - podobnie jak pelargonia - jest wymarzona na słoneczny balkon. Piękne kaskady kwiatów uzyskamy dzięki regularnemu podlewaniu, nawożeniu i obrywaniu suchych, przekwitniętych kwiatów.

Poradę jak pielęgnować surfinię znajdziesz tutaj

 

W skrzynkach pięknie prezentują się i rozrastają begonie. Możesz zakupić odmianę ze zwisającymi pędami lub rabatową. Najlepiej będzie się czuła w półcieniu. Begonia lubi żyzną i wilgotną glebę; nie należy jej przesuszać.

Poradę jak pielęgnować begonie znajdziesz tutaj

Wyjątkowo piękna jest werbena, z gronami drobnych kwiatków, kwitnie całe lato. Najlepiej czuje się na słońcu, lubi obfite podlewanie. Należy ją zasilać nawozem, wtedy będzie obsypana kwiatami.

Welc Wioleta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28740 )
Array ( [docId] => 28740 )