Jak samodzielnie ustalić rodzaj gleby

Autor: Welc Wioleta
Data: 03-04-2012 r.

Ustalenie rodzaju gleby jest czynnością dość ważną. Dlaczego? Ponieważ jeśli będziesz wiedział jaka jest gleba w Twoim ogrodzie, świadomie wybierzesz rośliny, które należy w nim posadzić.

Najprostszym sposobem jest wzięcie do ręki garści ziemi. Teraz musisz zaobserwować jej wygląd i zachowanie podczas rozcierania pomiędzy palcami. Jeśli możesz ją dowolnie formować, jest lepka oraz silnie brudzi świadczy to o tym, że ziemia w Twoim ogrodzie jest ciężka i gliniasta. Z jednej strony jest zasobna w składniki pokarmowe i posiada dużą pojemność wodną. Z drugiej jednak strony jest nieprzepuszczalna i mało przewiewna. Wartość użytkowa takiej gleby jest mała, jest ona ciężka w uprawie. Gleba tego rodzaju wymaga rozluźnienia.

Glebę piaszczysto-gliniastą poznasz po tym, że lekko brudzi palce, poza tym pozwala się formować w dość grube wałki, które łatwo się rwą. Jest w niej wyczuwalny piasek. Ten rodzaj gleby jest dobry do wzrostu większości gatunków roślin, ponieważ ma ona dużą przepuszczalność i zdolność magazynowania wody.

 

Glebę piaszczystą poznamy po tym, że nie da się jej formować w stanie wilgotnym, rozsypuje się łatwo i nie brudzi palców. Gleba piaszczysta ma małą zdolność magazynowania wody, a dużą przepuszczalność, szybko wysycha i jest uboga w składniki pokarmowe.

Gdy okaże się, że masz gliniastą i ciężką glebę możesz z powodzeniem założyć oczko wodne z roślinnością lubiącą stanowiska wilgotne. Jeśli twoja gleba szczęśliwie jest gliniasto-piaszczysta, próchnicza, możesz założyć ogród z bujną roślinnością i kolorowymi rabatami (obsadzonymi roślinami jednorocznymi i bylinami) w stylu angielskim i naturalistycznym.

Ogrody w okolicy lasu, gdzie gleba jest sucha, kwaśna i piaszczysta są odpowiednie do założenia ogrodu z wrzosami w roli głównej.

Tam gdzie podłoże jest piaszczyste i słabe, możesz założyć nowoczesny ogród z małą ilością roślin, ale z rozległym trawnikiem.

Welc Wioleta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28737 )
Array ( [docId] => 28737 )