Jak założyć trawnik

Autor: Welc Wioleta
Data: 03-04-2012 r.

Kwiecień to dobry miesiąc na założenie trawnika. W chłodniejszych regionach można to zrobić w maju. Już po około dwóch trzech miesiącach trawnik może być oddany do użytku.

Przygotowanie podłoża

Niewątpliwie najważniejsze przy zakładaniu nowego trawnika jest przygotowanie podłoża. Możemy do tego przystąpić w kwietniu. Ziemia jest już na tyle nagrzana, że możemy posiać trawę i nasiona szybko wykiełkują.

Podłoże powinno być drobnoziarniste, oczyszczone z chwastów, resztek korzeni. Musisz również usunąć z niego kamienie. Następnie należy je dobrze wyrównać. Mały trawnik możemy przygotowywać za pomocą narzędzi mechanicznych. Przy większym obszarze możesz sobie ułatwić pracę i do głębokiego spulchniania gleby zastosować elektryczną glebogryzarkę.

Po spulchnieniu również wybierz resztki korzeni i kamienie, wyrównaj grabkami powierzchnię. Jeśli podłoże jest ciężkie możesz je ulepszyć domieszką zwykłego piasku. Natomiast gleby lekkie lepiej będą wiązały wodę i składniki odżywcze po dodaniu kompostu. Po tych zabiegach wyrównaj nierówności.

Wysiew

Tak przygotowane podłoże zostaw na pięć – dziesięć dni w deszczową pogodę i lub dwa, trzy tygodnie podczas suszy, potem jeszcze raz wyrównaj. Teraz możesz wysiać nasiona. Najlepiej będzie gdy użyjesz do tego siewnika, żeby zapewnić równomierny wysiew nasion.

 

Po wysiewie nasiona trawy przykrywamy cienką warstwą gleby. Można po prostu przegrabić ją grabiami, następnie należy ucisnąć - możesz użyć do tego walca. Dzięki temu zabiegowi zapewnisz nasionom lepsze warunki do kiełkowania.

Podlewanie

Ostatnim etapem jest podlewanie. Pamiętaj, żeby świeżo posiane nasiona podlewać rozproszonym strumieniem wody z węża ogrodowego. Ostry strumień może popsuć Twoją pracę. Uważaj też, żeby nie zrobiło się błoto.

Dobrze jest w bezdeszczowe dni regularnie zraszać nowo założony trawnik, ponieważ młode siewki trawy są szczególnie wrażliwe na przesuszenie.

Gdy trawa podrośnie do około 10 cm możesz wykonać pierwsze koszenie.

Drugim sposobem jest założenie trawnika z rolki. Jest on mniej pracochłonny, ale droższy.

Welc Wioleta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28732 )
Array ( [docId] => 28732 )