Pierwsze koszenie trawnika po zimie

Autor: Welc Wioleta
Data: 03-04-2012 r.

Jeśli chcesz mieć piękny trawnik latem, a zima dała się mu we znaki i jest trochę zniszczony musisz zacząć przy nim prace już w marcu–kwietniu.

Niektórzy mają szczególne zamiłowanie do trawników. Gęsta, soczyście zielona trawa kojarzy się z upalnymi dniami, urlopem, latem i odpoczynkiem. Jeśli chcesz mieć trawnik jak dywan, wymagać to będzie wielu zabiegów, a przede wszystkim koszenia i nawożenia.

Częstotliwość koszenia trawnika

W kwietniu, maju wykonujemy koszenie trawnika co siedem, osiem dni, natomiast w przypadku trawnika ozdobnego robimy to częściej.

Czynności przed rozpoczęciem koszenia trawnika

Przed koszeniem usuń z trawnika wszystkie kamienie i twarde przedmioty. Pamiętaj również o odpowiednim obuwiu na płaskim szerokim obcasie, żeby nie zniszczyć trawy. Zachowaj bezpieczeństwo, nigdy nie przejeżdżaj po kablu, nie pozwalaj też kosić trawy dzieciom.

Wysokość cięcia

Pierwsze cięcie powinno nastąpić w miejscach gdzie znajdują się kwitnące rośliny cebulowe. Wysokość cięcia zależy od zastosowania trawnika i możliwości trawy. Trawniki luksusowe, ozdobne należy kosić na wysokość 2,5–3 cm, natomiast trawniki użytkowe, np. tereny zabaw dla dzieci 3-4 cm. Kosimy trawę jeśli osiągnie ona swój podwójny wzrost.

Przy brzegach trawnika do których trudno dojechać kosiarką, możesz przyciąć trawę nożycami do trawy.

 

Czynności po skoszeniu trawnika

Trawę skoszoną zgrabiamy. Na rynku dostępne są kosiarki z koszem, które od razu zbierają skoszoną trawę. Dobrym rozwiązaniem jest też skorzystanie z kosiarki rozdrabniającej źdźbła, które pozostawione na trawniku użyźnią go.

Nie można pozostawiać zbyt długo niekoszonego trawnika, ponieważ wtedy źdźbła trawy stają się zbyt długie, a młoda wrażliwa trawa obumiera i może to spowodować tworzenie się niezarośniętych miejsc w trawniku. Natomiast jeśli skosisz zbyt mocno trawnik, wówczas możesz zahamować jej wzrost.

Welc Wioleta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28733 )
Array ( [docId] => 28733 )