Co można zwiedzić w Norymberdze

Kategoria: Miasta
Autor: Grabowska-Peda Marta
Data: 30-08-2012 r.

Norymberga znana jest z ustanowionych tutaj ustaw norymberskich. W trakcie II wojny światowej, utraciła wiele wartościowych zabytków. Niszczycielskie działania wojenne nie zdołały jednak zupełnie zniszczyć dorobku miasta. Znajduje się tu wiele obiektów, które warto zobaczyć.

Kościół św. Sebalda

Protestancki kościół św. Sebalda, prezentujący styl renesansowo-gotycki, jest jednym z głównych kościołów Norymbergii. Można wejść do niego aż siedmioma wejściami, z których tylko jedno nie jest zdobione portalami. Możemy zobaczyć Portal Świętej Heleny, Portal Heibera, Portal Sądu Ostatecznego, Portal Maryjny, Portal Trzech Króli oraz Portal Panieński.

Główną ozdobą wnętrza są gotyckie rzeźby i dzieła malarskie, m.in. dwie figury Madonny z Dzieciątkiem z przełomu XIV i XV wieku, figura św. Katarzyny (XIV w.) oraz figura św. Krzysztofa (XV w.). Na uwagę zasługują trzy dzieła stworzone przez Wita Stwosza, mianowicie rzeźby Chrystusa i Marii, epitafium Pawła Volckamera oraz krucyfiks Mikołaja Wickla. Uwagę należy zwrócić także na XIV-wieczne sakramentarium, witraże oraz nagrobek świętego Sebalda w stylu późnogotyckim.

Kościół św. Wawrzyńca

Kościół św. Wawrzyńca to piękna budowla w stylu gotyckim. Wieńczą ją dwie wysokie wieże oraz rzeźby i okrągły witraż w głównym portalu. Mieści się w nim m.in. XV-wieczne kamienne sakramentarium oraz rzeźby przedstawiające Ukrzyżowanie, Ostatnią Wieczerzę oraz Pozdrowienie Anielskie – ostatnie autorstwa Wita Stwosza. Warto przyjrzeć się także XV-wiecznym witrażom oraz XIV-wiecznym figurom apostołów.

Kościół Najświętszej Marii Panny

Warto zobaczyć jeden z największych kościołów w Norymberdze - barokowy kościół Najświętszej Marii Panny. Do najcenniejszych dzieł, zgromadzonych w świątyni, należy ołtarz Tuchera, rzeźby osiemnastu aniołów, a także cesarskie witraże – podarunek od Karola IV Luksemburskiego.

Dom Albrechta Dürera

Ważnym punktem wycieczki jest XV-wieczny dom Albrechta Dürera. Mieszkał tu i pracował najwybitniejszy artysta niemieckiego renesansu Albrecht Dürer. Mieszczące się w budynku muzeum prezentuje życie i twórczość artysty, a atrakcją, która spotyka się z największym uznaniem jest pracownia malarska pana domu.

Germańskie Muzeum Narodowe

Wzrok zwiedzających przyciąga także znajdujący się na Starym Mieście barokowy ratusz z XIV-XVII wieku. Warto również zwrócić uwagę na szpital św. Ducha z XIV-XVI wieku, stare mury miejskie wraz z wieżami i basztami oraz Germańskie Muzeum Narodowe.


Zobacz także:

Grabowska-Peda Marta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28858 )
Array ( [docId] => 28858 )