Lizbona dla spacerowiczów

Kategoria: Miasta
Autor: Grabowska-Peda Marta
Data: 28-09-2012 r.

Lizbona jest miastem, które najlepiej zwiedzać latem. O tej porze roku przedstawia się w pięknych pastelowych barwach - inaczej i znacznie przyjaźniej niż w zimowe deszczowe dni. Co więcej, ta piękna stolica Portugalii jest idealnym miejscem dla spacerowiczów. Znajduje się w nim bowiem wiele stref zieleni, szczególnie egzotyczne parki i ogrody, podkreślające śródziemnomorski charakter miasta.

Kościół do Carmo

Najbardziej czarującym miejscem Lizbony jest plac Largo do Carmo. Przy nim właśnie znajduje się wyjątkowy w swej architekturze karmelicki kościół do Carmo. Dlaczego wyjątkowy? Otóż najprościej rzecz ujmując jest to kościół bez dachu. Jego sklepienie uległo zniszczeniu w 1755 roku w wyniku trzęsienia ziemi. Po tej katastrofie kościół nigdy nie został w pełni odbudowany.

Kościół powstał już pod koniec XIV wieku dzięki wybitnemu Portugalczykowi, rycerzowi - Nuno Álvaresowi Pereirze, który w późniejszym czasie został Mnichem. Wybudowano go w stylu gotyckim z elementami neogotyku. Obecnie nie pełni oczywiście roli kościoła, aczkolwiek nie jest także tylko ruiną-pamiątką. Od II połowy XIX wieku służy za siedzibę Muzeum Archeologicznego. Znajdują się w nim eksponaty ze wszystkich okresów historii Portugalii, różne wystawy, marmurowe płaskorzeźby, ceramika z epoki brązu i wiele innych.

Muzeum Aptekarstwa

Warto wspomnieć o Muzeum Aptekarstwa, które, nie wiedzieć czemu, docenia tylko nieliczna grupka turystów. W tym liczącym 19 lat muzeum zgromadzono fantastyczną 14-tysięczną kolekcję przedmiotów, pochodzących z całego świata! W ich skład wchodzą najbardziej unikatowe rzeczy, jakie możemy zobaczyć w jednym miejscu i w jednym czasie. Rzymska ceramika, toskańskie dzbanki, statuetki z Kongo...

Percepcja człowieka w tym miejscu musi wykazać się niebagatelnymi umiejętnościami. Odwołując się do nazwy muzeum, powinno być ono związane w jakimś stopniu z tematem aptek bądź farmakologii. I oczywiście jest. W muzeum tym odtworzono wygląd aptek z przestrzeni pięciu wieków: od XV do XIX wieku, a wśród nich największym uznaniem cieszy się apteka chińska.

 

Zamek św. Jerzego

Usytuowany na wzgórzu, górujący nad miastem Zamek św. Jerzego został wzniesiony już w V wieku przez Wizygotów. Pełnił rolę twierdzy, w późniejszym czasie był siedzibą dworu, a nawet więzieniem. Obecnie stanowi wielką atrakcję turystyczną i jest wspaniałym punktem widokowym na całą Lizbonę.

W skład zamku, oprócz potężnych murów, wchodzi 10 wież, z których, po pokonaniu schodów, rozciągają się tarasy widokowe. W dawnych apartamentach królewskich znajduje się wystawa multimedialna. Jej oryginalna nazwa brzmi Olissiponia. Poświęcona jest ona historii Lizbony i całej Portugalii. Przedstawiona została w postaci dwóch interaktywnych filmów. Nie brak tu także ekspozycji czasowych, które pozwalają zwiedzającym prześledzić losy stolicy kraju.

Muzeum Wojskowe

Chcących przywołać militarną historię kraju, zachęcam do odwiedzenia Muzeum Wojskowego. W XVIII-wiecznym arsenale możemy podziwiać różnego rodzaju makiety, obrazy, uzbrojenia, mundury, kolekcję broni z XVI-XIX wieku: zbiory dział oraz armaty - jedne z największych na świecie.

Oceanarium lizbońskie

Oceanarium lizbońskie jest miejscem wartym zobaczenia. W jego skład wchodzi muzeum, park etnograficzny oraz największe akwarium w Europie. Żyje w nim aż 15 tysięcy zwierząt morskich i ponad 250 gatunków roślin. Woda w głównym zbiorniku zajmuje 7 tysięcy metrów sześciennych. Możemy w nim podziwiać m.in. rekiny, ławice makreli, pingwiny z Antarktydy oraz wielobarwne rafy koralowe. A to i tak jeszcze nie wszystko!


Zobacz także:

Grabowska-Peda Marta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28865 )
Array ( [docId] => 28865 )