Porto - miasto słynące z win

Kategoria: Miasta
Autor: Grabowska-Peda Marta
Data: 28-09-2012 r.

Porto jest to drugie co do wielkości miasto Portugalii. Słynie z produkcji wina o tej samej nazwie. Znajdujące się tu piwnice są miejscem, gdzie wytwarza się to pyszne winogronowe wino. Zwiedzający największe piwnice w tym regionie, mogą zapoznać się ze szczegółowymi etapami produkcji porto oraz dowiedzieć się, co wpływa na jakość tego trunku. Pamiętajmy jednak, że Porto to nie tylko miasto wina.

Muzeum Narodowe Soares dos Reis

Muzeum Narodowe, znajdujące się w XVIII-wiecznym pałacu Carrancas, gromadzi kolekcję dzieł malarstwa portugalskiego z okresu XIX i XX wieku, a także dzieła z innych dziedzin z XVI-XVIII wieku. Przedstawicielami portugalskiego pędzla z tego okresu jest Silva Porto oraz Henrique Pousao. Ich płótno prezentuje motywy impresjonizmu oraz symbolizmu. W zbiorach malarskich muzeum znajdują sie prace nie tylko Portugalczyków, ale także obcokrajowców.

Wato zwrócić uwagę na kolekcję ceramiki z okresu od XVII do XX wieku, dzieł złotniczych z XVII-XIX wieku, dzieł z zakresu sztuki religijnej oraz XVIII-wieczne parawany. Muzeum organizuje także wiele wystaw czasowych.

Portugalskie Centrum Fotografii

Centrum Fotografii mieści się w budynku, w którym niegdyś znajdowało się więzienie sądu apelacyjnego. W centrum tym znajduje się ekspozycja stała, przedstawiająca wyjątkowy zbiór aparatów różnej generacji. Znajdziemy tu wszystkie rodzaje aparatów, których używano zarówno w przeszłości, jak i te nam współczesne. XIX-wieczne aparaty mieszkowe, dagerotypy, miniaturowe aparaty szpiegowskie - to tylko nieliczne z całego zbioru obiektów.

Katedra

Katedra, jedna z najstarszych budowli romańskich w Portugalii, została wybudowana w XII wieku. Nadano jej charakter budowli obronnej. Obecnie trudno określić jej styl, co jest wynikiem prowadzonych nad nią licznych prac w XVII i XVIII wieku.

 

Wznosząca się ponad dachami zabudowań Porto, oprócz intrygującego wyglądu zewnętrznego, zwraca uwagę swoim bogatym wnętrzem. Do najcenniejszych obiektów świątyni należą XVII-wieczne marmurowe kropielnice, ukazująca chrzest Jezusa płaskorzeźba wykonana z brązu, ołtarz w kaplicy Najświętszego Sakramentu, romańskie krużganki z sarkofagami oraz kapitularz.

Kościół Sao Francisco

Budowę tego kościoła rozpoczęto w 1245 roku. Został on wybudowany w stylu gotyckim, zaś we wnętrzu świątyni nie brakuje, a wręcz dominuje wystrój barokowy. Nie zmienia to jednak faktu, że jego wygląd robi piorunujące wrażenie, w szczególności za sprawą pozłacanych, drewnianych elementów. Zdobnictwo barokowe ujawnia się głównie w pochodzących z przełomu XVII i XVIII wieku rzeźbionych i złoconych boazeriach, na których dominują takie motywy jak: winorośle, ptactwo oraz anioły.

Najwspanialszym elementem wystroju jest bez wątpienia pozłacana drewniana nastawa ołtarzowa pochodząca z lat 20. XVII wieku - Drzewo Jessego. Na jej szczycie znajdują się postacie Jezusa, Maryi oraz św. Józefa. Warto także zwrócić uwagę na XIII-wieczny granitowy posąg św. Franciszka, XVII-wieczny portal oraz świetnie zachowaną rozetę.


Zobacz także:

Grabowska-Peda Marta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28866 )
Array ( [docId] => 28866 )