Alhambra – arabski klejnot Grenady

Autor: Omelczuk Maria
Data: 03-07-2012 r.

Trudno sobie wyobrazić miejsce o bardziej malowniczym i lepszym strategicznie położeniu niż Grenada. Z leżącego w południowej Hiszpanii, w prowincji Andaluzja miasta rozpościera się imponujący widok na pokryte białymi czapami śniegu szczyty gór Sierra Nevada, zaś od Morza Śródziemnego jest ono oddalone o niecałe 70 kilometrów.

Wizytówką Grenady jest Alhambra – wspaniały zespół pałacowo-ogrodowy, wybudowany z polecenia Yusufa I (1333–1353), a potem Muhammada V (1353–1391). Dynastia Nasrydów, do której należeli obaj emirowie, przekształciła ten wówczas niewielki, andaluzyjski gród w stolicę swojego Emiratu. Od 1238 r. Grenada prężnie rozwijała się i rosła w siłę, stopniowo stając się centrum arabskiego imperium na Półwyspie Iberyjskim doby konkwisty. Jej Złoty Wiek rozpoczął się jednak dopiero wraz z decyzją o budowie rozległych ogrodów Generalife (początek XIV w.) oraz Pałacu Nasrydów (połowa XIV w.).

Alhambra pełniła funkcję zarówno siedziby rządu, fortecy, jak i luksusowego domostwa sułtańskiej rodziny oraz jego służby. Została wzniesiona na najwyższym w mieście wzgórzu – La Sabika, a jej pełna nazwa brzmi Calat Alhambra i oznacza dokładnie „Czerwony Pałac” lub „Czerwona Wieża”. Arabski poeta Ibn Zamrak metaforycznie porównał ją do korony z wielkim rubinem pośrodku, dumnie zdobiącej głowę miasta Grenady.

Pałac, a właściwie cały zespół królewskich budynków, poprzeplatany jest alejkami wysadzanymi śródziemnomorskimi roślinami oraz trzema dużymi dziedzińcami: Patio de los Arrayanes (Podwórze Mirtów), Cuarto Dorado (Złoty Pokój) oraz Patio de los Leones (Podwórze Lwów). Ten ostatni uważa się za najbardziej reprezentacyjną część rezydencji sułtana. Na samym jego środku tryska fontanna wzniesiona na 12 surowo ciosanych, kamiennych lwach.

Wokół Patio de los Leones zbudowane zostały cztery wspaniałe komnaty - najpiękniejsza z nich to Sala de Dos Hermanas (Komnata Dwóch Sióstr), cała wyłożona kolorowymi azulejos i ozdobiona bogato rzeźbioną sztukaterią w formie różnokształtnych arabesek. Jej strzelisty sufit ma zaś unikatową formę plastra miodu.

Omelczuk Maria

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28890 )
Array ( [docId] => 28890 )