Liverpool – truskawkowe pola Beatlesów

Autor: Ławecki Tomasz
Data: 05-09-2012 r.

Piosenka Beatlesów o truskawkowych polach Liverpoolu wprowadza w atmosferę rodzinnego miasta sławnego kwartetu. Klimat tej i innych piosenek udziela się już na lotnisku John Lennon Airport, a później na ulicach Liverpoolu. Życie i twórczość muzyków z kultowego zespołu można prześledzić też na terenie portowych magazynów w Albert Dock, gdzie zaaranżowano muzeum – The Beatles Story.

Filmowe migawki pokazujące Beatlesów z Liverpoolem w tle dają wyobrażenie o młodości muzyków w portowym mieście doków, klubów i muzykowaniu na dachach domów z czerwonej cegły, gdzie spotykali się i komponowali utwory. W sklepach z pamiątkami widnieją książki, płyty i medale z napisem Lonely Heart (Samotne Serce).

Zanim obejrzymy miejsca, gdzie dzieciństwo i młodość spędzili: John, Paul, George i Ringo, warto pospacerować śródmiejską Penny Lane, aż po truskawkowe pola z przeboju Stowberry Fields.

Znawcy muzyki twórców Let It Be (album i tytułowa piosenka) i protest songu Bangladesh, zaśpiewanego podczas koncertu charytatywnego The Beatles w 1971 r., wyruszają na zwiedzanie z Beatles Map, dostępną w biurach turystycznych Liverpoolu. W „kwartale Beatlesów” zaznaczono obiekty związane z życiem muzyków.

Dzielnica domów, gdzie mieszkali – John Lennon i Paul McCartney, została utrzymana w klimacie lat 50. i 60. XX w. A muzyczną atmosferę tego okresu najlepiej oddają kluby. Odważną kolorystyką zaskakuje The Cavern Club, podczas gdy Casbah Coffee Club i Beatles Pub Crawl serwuja ulubione dania Beatlesów.

Gorączkę koncertów czwórki z Liverpoolu wywołujących dreszczyk emocji, ale i nostalgiczna zadumę, udało się reaktywować w niecodziennym The Beatles Story.

Muzeum powstało w dawnych magazynach z czerwonej cegły, na handlowym wybrzeżu Liverpoolu. Linię nabrzeża tworzą budynki wyróżniające się w tej portowej dzielnicy dzięki rzęsistej iluminacji. Z wydatną pomocą technik audiowizualnych i rekwizytów, w The Beatles Story można prześledzić życie i twórczość legendarnego kwartetu. Połyskują gitary Johna, Paula i George’a, a obok zawieszono zdjęcia z koncertów, na których widoczne są te same instrumenty.

Filmy i fotografie przedstawiają roześmianą czwórkę muzyków z długimi włosami. W tamte lata – pierwszych miłości, fascynacji muzyką i komponowania, pisania tekstów i nagrywania, aż po oszałamiającą sławę The Beatles – wprowadza teraz, gdy zabrakło Johna Lennona, nagrany na taśmę głos jego siostry – Julii, przewodniczki po utraconym raju młodości.
Historię liverpoolskiego portu handlowego natomiast przybliża Muzeum Morskie w Albert Dock, gdzie zaprezentowano kolekcje modeli statków. Opodal portu, wzdłuż rozlewiska rzeki Mersey, wyrosły siedziby przedsiębiorstw handlowych i gospodarki morskiej, wieżowce i inne śmiałe konstrukcje ze szkła, betonu i stali.

W 2008 r. Liverpool pełnił honory Europejskiej Stolicy Kultury. Był to dogodny moment do otwarcie, po dłuższej przerwie, portu przyjmującego wielkie statki pasażerskie. A ponadto zainaugurowano wówczas regaty żaglowców na rzece Mersey, które do dziś są atrakcją miasta Beatlesów.

Tomasz Ławecki


Zobacz także:

Ławecki Tomasz

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Polecamy kancelarię:

 • Kancelaria Prawna Iurisco Edyta Przybyłek

  ul. Zgrzebnioka 28, 40-520 Katowice

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Majcherczyk

  ul. Stawowa 4 lok. 39, 41-200 Sosnowiec

  Wyświetl wizytówkę
 • Buszan Suchecka Orłowski Adwokat Radcowie Prawni Sp.p.

  ul. Armii Krajowej 22/2, 81-849 Sopot

  Wyświetl wizytówkę
 • THE N.E.W.S. LAW CENTER Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

  ul. Kazachska 1/89, 02-999 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • adwokat Wojciech Rudzki - kancelaria adwokacka

  Józefa Piłsudskiego 40/4 Kraków 31 - 111

  Wyświetl wizytówkę
 • KANCELARIA ADWOKACKA Adwokat Michał Gajda

  ul. Księcia Bogusława X 1/3, 70-440 Szczecin

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Robert Dudkowiak

  ul. Jana Pawła II 11 lok. 5, 62-300 Września

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Adwokacka Adwokata Piotra Sęka

  ul. Narutowicza 44 lok. 20, 90-135 Łódź

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radców Prawnych ARVE M.Kusztan & R.Ponichtera Sp. K.

  ul. Czysta 4, 50-013 Wrocław

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marek Foryś

  ul. Słupecka 9/1, Gdynia

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria MERITUM

  ulica Westerplatte 13/5, 31-033 Kraków

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Radosław Tymiński

  Łukowska 9 Lok. 126, 04-133 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
Array ( [docId] => 28901 )
Array ( [docId] => 28901 )

Array ( [docId] => 28901 )