Biskupin – polskie Pompeje

Autor: Grabowska-Peda Marta
Data: 28-06-2012 r.

Biskupin to słynna nie tylko w Polsce, ale i poza jej granicami osada obronna, pochodząca z końca epoki brązu. Jest dużą atrakcją turystyczną, dlatego przez większość roku tętni życiem.

Znajdujący się tu 23-hektarowy skansen, obejmujący Rezerwat Archeologiczny wraz z Muzeum, zwany jest polskimi Pompejami. Na jego terenie mieści się m.in. fragment grodziska sprzed 2700 lat.

Nie tylko unikatowe grodzisko jest cennym obiektem tego skansenu. Oprócz niego znajduje się tu kilkanaście stanowisk archeologicznych, przedstawiających okres od epoki kamienia do średniowiecza. „Świt historii nad Jeziorem Biskupińskim” to opisująca dzieje Biskupina i jego okolic stała wystawa, mieszcząca się w Muzeum. Oprócz niej, organizowane są także tymczasowe wystawy o różnej tematyce.

Obozowiska łowców reniferów sprzed 10 tysięcy lat i dom pierwszych rolników to najstarsze pozostałości na terenie Biskupina.

Poza tym, Biskupin może pochwalić się interesującą kwaterą archeologii doświadczalnej. Obejmuje ona odrestaurowaną stajnię, owczarnię, stodołę, barłóg oraz różne piece.

Wrzesień jest szczególnym miesiącem w Biskupinie. Odbywa się tu wtedy coroczny Festyn Archeologiczny – jedna z największych imprez w Europie. Ma on charakter edukacyjny, jest lekcją archeologii i etnografii. Urządza się m.in. pokazy starożytnych technik wytwarzania.

Wśród turystów dużym powodzeniem cieszy się rejs po Jeziorze Biskupińskim na pokładzie łodzi wiosłowej. Zbudowana jest ona na wzór łodzi słowiańskiej z X wieku. To dodatkowa atrakcja tego miejsca dla zwiedzających.

Należy zaznaczyć, że w 2007 roku miejsce to zostało nagrodzone wysokiej rangi nagrodą. W Sztokholmie, w obecności m.in. króla Szwecji Karola Gustawa XVI, dyrektor biskupińskiego skansenu otrzymał nagrodę Europa Nostra, będącą odpowiednikiem Nobla w dziedzinie kultury i muzealnictwa.

Grabowska-Peda Marta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28882 )
Array ( [docId] => 28882 )