Dzikie plaże Kakome w Albanii

Autor: Omelczuk Maria
Data: 21-06-2012 r.

W czasach faszystowskich, kiedy Albania, brutalnie zagarnięta przez Benito Mussoliniego, stanowiła część państwa włoskiego, największe i najważniejsze miasto w tej pięknej, malowniczej nadmorskiej okolicy ochrzczono Porto Edda, na część Eddy Ciano Mussolini, ukochanej córki wielkiego Il Duce. Dzisiaj znana jest pod nazwą Saranda, albo jak mówią Albańczycy – Sarandë.

To właśnie tutaj znajduje się Zatoka Kakome (Plazhi i Kakomes), mogąca pochwalić się jednym z najpiękniejszych odcinków plaż na Bałkanach, a może nawet i na świecie. Na razie jest jeszcze nieodkryta przez masową turystykę, nieskalana cywilizacją i ogromnymi resortami hotelowymi, lecz znając niepohamowany apetyt firm developerskich przeczuwa się, że budowa całej wakacyjno-wypoczynkowej infrastruktury z pewnością nastąpi w ciągu najbliższych kilku lat.

Zatokę Kakome otaczają wysokie na około 800 m góry, które swoją srogą formą zdają się chronić tę bajkową okolicę pełną drobnego, złocistego piasku. Na wybrzeżu są dwie plaże, jednak tylko jedna z nich ma łatwy dostęp od strony lądu. Można do niej dojechać drogą numer SH8, wiodącą na północny zachód z portu Saranda. Po 7 km skręcamy w lewo (gdybyśmy pojechali jeszcze 2 km dalej ujrzelibyśmy śliczną, rustykalną miejscowość Nivicë, którą, będąc w tych okolicach, również warto odwiedzić) i już wjeżdżamy prosto na dziki, piaszczysty brzeg.

 

Druga plaża jest większa (o długości ponad 1 km) i niestety (albo wręcz „stety”) zupełnie odcięta od wszelkich szos i dróg. Dlatego większość tutejszych mieszkańców oraz nieliczni turyści wolą wynająć w Sarandzie małą łódkę i pokonać tę trasę morzem. Nieopodal znajdują się też dwa zabytkowe klasztory prawosławne: Manastiri i Kakomes oraz Manastiri i Krorzes.

Omelczuk Maria

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28873 )
Array ( [docId] => 28873 )