Mierzeja w Łebie - polska Sahara

Autor: Grabowska-Peda Marta
Data: 22-06-2012 r.

By poczuć klimat afrykańskich pustyni wystarczy odwiedzić nasze łebskie wydmy, które z powodzeniem zastąpiły w filmie „Faraon” pustynię. Są to wędrujące wydmy, zasypujące wszystko, co napotykają na swojej drodze. W ciągu roku przesuwają się od 3 do 10 metrów. Robią ogromne wrażenie i naprawdę warto przesypać między palcami piasek polskiej Sahary.

Ruchome wydmy na Mierzei Łebskiej to nie tylko główna atrakcja Słowińskiego Parku Narodowego. To prawdziwy cud natury i fenomen na skalę europejską. Zajmują obszar 500 hektarów! Kto by pomyślał, że największy w Europie obszar ruchomych wydm znajduje się właśnie w Polsce. To jedne z najwyższych wydm na naszym kontynencie.

Podobnie jak na prawdziwej pustyni, w okolicach Łeby można wędrować po twardym lub całkowicie sypkim piasku. Piaszczyste wzgórza między Rowami i Łebą to miejsce ciągłej walki morza, piasku i roślin. Morze nanosi piasek, wiatr przenosi go w głąb lądu i w ten sposób powstają różnokształtne pagórki. Rzadko kiedy roślinność jest w stanie zahamować przemieszczające się drobinki piasku. W tym morzu piasku można dostrzec częściowo przysypane drzewa, a ogromna część roślinności nie jest nawet widoczna dla oczu. Także człowiek, w razie niebezpieczeństwa, pozostaje całkowicie bezsilny wobec tego żywiołu.

Najwyższa z wydm to Góra Łącka wznosząca się 42 m n.p.m., a horyzont ukazujący się z niej jest wart wysiłku. Z góry roztacza się cudowny bezmiar Bałtyku, lasy, jezioro Łebsko i wzgórze Rowokół, będące kolejnym punktem wartym zobaczenia. Znajduje się 115 m n.p.m. i jest dawną świętą górą Słowian. Oprócz funkcji sakralnej był świetnym punktem nawigacyjnym. Po chrzcie Pomorza postawiano na jego miejscu kaplicę.

Grabowska-Peda Marta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28877 )
Array ( [docId] => 28877 )