Na czym polega magia mostu w Mostarze

Autor: Giruć Katarzyna
Data: 19-06-2012 r.

Most w Mostarze jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Bośni i Hercegowiny. Znajduje się w mieście Mostar nad rzeką Naretwą. Powstał w drugiej połowie XVI wieku. Przez lata był symbolem pojednania Wschodu z Zachodem.

W 1993 r. podczas wojny bośniackiej celowo zniszczyła go chorwacka armia. Zawieszenie broni podpisano w Mostarze w 1994 r. Wojna zakończyła się w 1995 r. a most jeszcze przez kilka lat pozostawał zniszczony. Uroczyste otwarcie odbudowanego mostu odbyło się w 2004 r. Rok później most wraz ze starówką Mostaru wpisano na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Dzisiaj życie tego miasta skupia się wokół mostu. Tam znajduje się większość knajpek, w których można skosztować dań będących mieszaniną wpływów różnych kultur. W Mostarze mieszka niewiele ponad 100 tys. mieszkańców. Zamieszkują go głównie Chorwaci i Bośniacy.

Dodatkową atrakcją przyciągającą turystów w okolice mostu są popisowe skoki młodych mieszkańców Mostaru do rzeki Naretwy. Śmiałkowie ci czasem długo czekają aż przy moście zgromadzi się spora publiczność, aby zebrać wystarczającą sumę pieniędzy od gapiów. Odległość z mostu do wody jest dość spora więc większość z nich skacze „na nogi”.

Giruć Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28872 )
Array ( [docId] => 28872 )