Park Yellowstone jako cel podróży

Autor: Szulborska Alicja
Data: 05-06-2012 r.

Yellowstone jest pierwszym parkiem narodowym, który powstał na świecie i zarazem pierwszym i jednym z największych na terenie Stanów Zjednoczonych. Jego krajobraz ukształtował się już ok. 50 mln lat temu. Słynny za sprawą misia Yogi, gejzerów oraz świata fauny i flory. Wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Przyroda nieożywiona

Ostatnia kraina czarów, jak nazywany jest park, rzeczywiście jest miejscem bajkowym. Położony w Górach Skalistych na granicy trzech stanów Wyoming, Idaho, Montana. Na jego terenie znajduje się wiele form działalności powulkanicznej: gejzery, gorące źródła termalne, wulkany błotne, fumarole oraz jeziora i wodospady.

Najsłynniejszym gejzerem i zarazem jednym z najczęstszych celów turystów jest Old Faithful. Co 70-80 minut wyrzuca wrzącą wodę na wysokość dochodzącą do50 m. Godne uwagi są też cieplicowe obszary Shoshona Lake, Hart Lake i Bechter Region. Na terenie Yellowstone jest ok. 10 tys. źródeł termalnych. Znajdują się tutaj także kaskadowe wodospady, np. Yellowstone i Gibbon, bagna i wulkany błotne.

Dodatkowymi atrakcjami są malowniczo położone jeziora. Przebywając na terenie parku grzechem byłoby nie zobaczyć na własne oczy jednego z nich – Yellowstone Lake, które jest największym z wysokogórskich jezior Ameryki Północnej i jednym z najwyżej położonych jezior na świecie.

Fauna i flora

Także miłośnicy fauny na pewno nie będą rozczarowani. Na terenie tego parku narodowego żyją m.in. jelenie, bizony, niedźwiedzie grizzly i czarne, łabędzie oraz wilki, które wyginęły w roku 1924. Od 1995 roku zdecydowano się na przywrócenie gatunku i przywieziono pierwszych 14 osobników.

W Yellowstone podziwiać można oczywiście wspaniałą przyrodę. Lasy składają się w większości z drzew iglastych. Znajduje się tam ok. 1000 gatunków roślin naczyniowych, prawie 200 gatunków porostów i dwa razy tyle termofili.

Zatem jeśli wybieracie się w podróż po amerykańskich parkach narodowych warto, abyście zaznaczyli na mapie podróżniczych celów Yellowstone. Na pewno nie będziecie rozczarowani.

Szulborska Alicja

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28869 )
Array ( [docId] => 28869 )