Plaże północno-zachodniej Kalabrii

Autor: Omelczuk Maria
Data: 28-06-2012 r.

Romantyczne, stromo schodzące do morza klify i zaciszne laguny, gdzie – zwłaszcza poza sezonem – trudno jest spotkać żywego ducha, to tylko niektóre pokusy wybrzeża kalabryjskiego. Jakie są jeszcze inne nadmorskie atrakcje „czubka włoskiego buta”? Przeczytajcie sami!

Trudno jest wyobrazić sobie lepszą nazwę dla pierwszej miejscowości od północy, należącej do regionu Kalabrii. Praia a Mare (wolne tłumaczenie z języka łacińskiego – „przestrzeń przy morzu”) to wspaniały zakątek, gdzie ci z nas, którzy uwielbiają beztroskie opalanie się, sporty wodne oraz pyszną pizzę poczują się jak w raju.

Miłośnikom historycznych ciekawostek wrażeń dostarczy Isola di Dino, zwana również Isola dei Conigli (Wyspa Królików) – skalisty skrawek lądu wyłaniający się z granatowych wód Morza Tyrreńskiego. Wysokie na około 65 m bazalty porośnięte śródziemnomorską roślinnością kryją jeszcze jedną niespodziankę – przybrzeżne jaskinie i groty, do których można wpłynąć łódką, potem zaś zagłębić się w chlupoczących korytarzach, podziwiając cudowne, skalne draperie, stalaktyty i stalagmity.

Jest ich wiele: Cascate, Sardine, Frontone, Azzurra (nie mylić z jaskinią o tej samej nazwie znajdującą się na wyspie Capri!), lecz wyróżniają się w zasadzie dwie: Grotta del Leone – o najpiękniejszych formacjach naciekowych oraz Grotta della Madonna – w której od dawien dawna zawieszony jest obraz przedstawiający Matkę Boską. Nikt nie wie jak dzieło tam trafiło, wiadomo natomiast, że wola Madonny jest nieubłagana. Miejscowa ludność wielokrotnie bowiem próbowała zabrać obraz z jaskini, aby umieścić go w swoim kościele w pobliskiej parafii, jednakże portret nieznanym sposobem cały czas wracał na wyspę.

Dalej na południe mieści się małe San Nicola Arcella, również znane z fantastycznej, bardzo szerokiej plaży. Kolejne miasta: Diamante, Belvedere Marittimo oraz Cittadella z sielskich, rybackich wioseczek urosły już do rangi eleganckich, nadmorskich kurortów. Coraz więcej hoteli, a także restauracji oferujących frutti di mare niemal pod każdą postacią kusi odwiedzających ten region Półwyspu Apenińskiego wydłużeniem swojego pobytu.

Omelczuk Maria

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28883 )
Array ( [docId] => 28883 )