Rowokół – magiczna góra czczona przez Kaszubów

Autor: Omelczuk Maria
Data: 21-06-2012 r.

Myli się ten z Was, kto sądzi, że Pomorze to jedynie długie wybrzeże pełne plaż, wydm, lasów sosnowych rosnących na piaszczystych terenach oraz przybrzeżnych jezior oddzielonych od morza wąskimi mierzejami. W nadmorskiej części Polski są także i góry! Znajdują się niedaleko Słupska i Ustki.

Jest ich co prawda niewiele, jednak właśnie dlatego, iż są takie niezwykłe dla tego miejsca, tak niepasujące do płaskiego krajobrazu Pomorza, wokół każdej z nich urósł cały ogrom legend i podań, będących dowodem na silną wiarę bałtyckich ludów w magię oraz moce nadprzyrodzone.

Decyzja o utworzeniu rezerwatu przyrody „Wzgórze Rowokół” została powzięta w 1984 r. Sama góra jest to mierząca 115 m n.p.m. morena czołowa oddalona o mniej więcej 6 km od wybrzeża morskiego, gęsto porośnięta sosnami, jodłami i buczyną.

Naturalne wzniesienie terenu wykorzystywano już w czasach pradawnych Słowian. Dowodem na to jest niedawno odkryte przez archeologów grodzisko, datowane na X–XII w., którego centralnym punktem było wielkie palenisko, służące prawdopodobnie zarówno jako miejsce religijnego kultu, jak i jako pierwotna latarnia morska.

Najpierw czczono tutaj prasłowiańskiego boga Swarożyca, potem zaś patronującego ludziom morza Św. Mikołaja. Wybudowana w XIII w. kaplica, mająca zapewnić dobre połowy ryb, niestety została zniszczona w burzliwych czasach reformacji. Później, w 1684 r., miała tu powstać z woli księcia Ernesta Bogusława von Croy’a kamienna latarnia morska, jednak pieniądze przeznaczone przez niego w testamencie na ten cel zostały rozkradzione.

Stare kaszubskie legendy mówią zaś o księżniczce z zaczarowanego zamku, który jakoby także miał wznosić się na Rowokole oraz o zakopanych wokół góry skarbach zrabowanych przez Bandemer (czyli dokładnie „Nadmorską Bandę”) - grupkę zbuntowanych chłopców okrętowych, którzy napadając i łupiąc miejscową ludność, przez wiele lat stanowili postrach całego Pomorza.

 

Na samym wierzchołku Rowokołu wzniesiono w drugiej połowie XX w. metalową wieżę, na którą można wejść. Wspaniały widok na kultowe atrakcje Słowińskiego Parku Narodowego: dwa wielkie jeziora przybrzeżne – Łebsko i Gardno oraz wędrujące wydmy - wynagrodzi nam „trudy” wspinaczki na tę pomorską górę.

Omelczuk Maria

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28875 )
Array ( [docId] => 28875 )