Samaria czyli „Wąwóz buntowników”

Autor: Grabowska-Peda Marta
Data: 22-06-2012 r.

Nazwa powstała na tle krwawych wydarzeń historycznych, które miały miejsce za panowania Wenecjan na Krecie. Szlak jest bardzo ciekawy i obfituje w piękne widoki, ale nie należy bagatelizować faktu, że jest dość trudny i wymaga dużej sprawności fizycznej. Wąwóz ten jest więc wyzwanie dla prawdziwych buntowników.

Wąwóz Samaria, położony w paśmie Gór Białych, uchodzi za najdłuższy (18 km) suchy wąwóz w Europie. Nie należy do najłatwiejszych szlaków, stąd też nie poleca się go początkującym turystom. Trasa udostępniona dla wycieczkowiczów, ze względów bezpieczeństwa, skrócona jest o 2 kilometry. Wędrówka wąwozem zajmuje zazwyczaj 5-6 godzin. Park Narodowy Samaria otaczający wąwóz jest unikatowym miejscem na wyspie, bowiem tylko tam żyją dzikie kreteńskie koziorożce zwane kri-kri lub agrimi. Najczęściej możemy spotkać je późnym popołudniem - wtedy najchętniej podchodzą do ludzi.

Przez wąwóz Samaria wiedzie jeden z najpopularniejszych szlaków turystycznych na Krecie. Miejscem startu jest Ksiloskalo (1227 m n.p.m.), skąd stromym drewnianym zejściem schodzi się do poziomu ok. 600 m n.p.m. Najlepiej wyruszyć o świcie, ponieważ od 8.00 rano licznie przybywają tam wycieczkowicze, a ich liczba w okresie letnim sięga nawet 3000 osób dziennie. Po drodze punktem postojowym jest strażnica św. Mikołaja. Szlak turystyczny prowadzi dalej korytem rzeki Tarras do opuszczonej już wioski Samaria. Znajduje się tam cerkiew, w której zachowały się XIV-wieczne freski.

Po obu stronach szlaku wznoszą się na około 300 metrów skalne ściany. Najwęższe miejsce wąwozu ma zaledwie 3 metry szerokości i nazywa się „Stalowymi Wrotami”. Dotarcie do tej Bramy nie oznacza końca wycieczki. Za Wrotami wąwóz rozszerza się w rozległą dolinę. Do mety w Agia Roumeli, skąd turystów zabierają promy, trzeba jeszcze przejść 3 km w niesamowitym upale.

Zimą wąwóz jest zamknięty, gdyż jest zbyt niebezpiecznie. Latem turyści maszerują korytem wyschniętej rzeki, zaś wiosną i jesienią trzeba przemieszczać się po głazach wystających nad powierzchnią rzeki.

Grabowska-Peda Marta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28879 )
Array ( [docId] => 28879 )