Szukając raflezji, czyli o wspaniałościach stanu Sabah w Malezji

Autor: Omelczuk Maria
Data: 25-07-2012 r.

Sabah znajduje się w północno-wschodniej części wyspy Borneo i jest drugim co do wielkości stanem Malezji. Ci, którym wydaje się, że to południowo-azjatyckie państwo to jedynie usiane palmami, piękne plaże nad turkusowym Oceanem Indyjskim oraz gigantyczne, naszpikowane drapaczami chmur Kuala-Lumpur są w błędzie! Sabah oferuje bowiem inne atrakcje, zwłaszcza dla miłośników przyrody oraz trekkingu.

Malezja to także wysokie góry oraz prawdopodobnie najstarsze na naszej planecie lasy deszczowe, skrywające tajemnicze jaskinie oraz będące domem dla unikalnych gatunków fauny i flory. Spośród trzech parków narodowych na szczególną uwagę zasługuje wpisany na listę UNESCO Kinabalu National Park. Położony jest on w północnej części stanu, zaś jego clou stanowi wysoka na ponad 4100 m góra Gunung Kinabalu. Wspinaczka na nią wymaga nie lada kondycji fizycznej i generalnie trwa 2 dni.

Zanocować można w jednym z ośrodków dysponujących kilkudziesięcioma miejscami noclegowymi: Laban Rata Rest House, Gunting Lagadan Hut albo w znajdującym się najbliżej szczytu Sayat Sayat Rest House. Stamtąd warto rozpocząć wędrówkę jeszcze przed świtem, tak aby wejść na Low’s Peak - najwyższy punkt górskiego grzbietu - o wschodzie słońca. Widok pozostałych skalistych wierzchołków: St. John’s Peak, Donkey’s Ears i Ugly Sisters oraz opromienionych lasów deszczowych znajdujących się poniżej nich na pewno będzie jednym z piękniejszych w naszym życiu.

Oczywiście Kinabalu National Park ma także inne trasy, które z łatwością pokonają mniej wysportowani turyści. Koniecznie warto wybrać się do Poring Hot Springs, leczniczych źródeł mineralnych we wschodniej części parku. Wybudowano tam kameralne SPA, w którym można poddać się leczniczym i relaksującym zabiegom, a także zwiedzić farmę storczyków i motyli.

 

Symbolem tego malezyjskiego rezerwatu jest raflezja (Rafflesia inaczej określana jako bukietnica Arnolda), za której tajemniczą nazwą kryje się jeden z największych kwiatów na świecie. Osiąga on do 1 m średnicy, ważąc przy tym 10 kg! Pięciopłatkowy, o intensywnej, czerwono-bordowej barwie i żółto nakrapiany wygląda trochę jak z innej planety. Jakby tego było mało, wydziela bardzo silny odór gnijącej padliny – wszystko po to, aby zwabić zapylające raflezję owady z rzędu muchówek.

Omelczuk Maria

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28894 )
Array ( [docId] => 28894 )