Tajemnice Zamkowej Góry w Sobieńczycach

Autor: Omelczuk Maria
Data: 22-06-2012 r.

Zamkową Górą zwane jest przez miejscową ludność morenowe wzniesienie o wysokości niewiele ponad 100 m n.p.m. Spędzając wakacje na Pomorzu Gdańskim, warto odwiedzić to niezwykle interesujące, oddalone o około 9 km od morskiego brzegu miejsce co najmniej z dwóch powodów.

Do Sobieńczyc dojeżdżamy drogą numer 218, udając się w kierunku północnym z Wejherowa albo zachodnim z Władysławowa; Zamkowa Góra mieści się zaś jeszcze o niecały 1 km na zachód od tej kaszubskiej wsi.

W czasach wczesnego średniowiecza prężnie rozwinęło się tutaj grodzisko – wśród znalezisk archeologicznych można wymienić m.in.: ruiny chat ziemiankowych, broń myśliwską, narzędzia rolnicze i hutnicze oraz liczne figurki i ozdoby biżuteryjne, wykonane przeważnie z bursztynu.

W centralnym punkcie tej prasłowiańskiej osady znajdował się wysoki menhir, wokół niego zaś wyraźnie widać ślady ognisk. Najprawdopodobniej nasuwa to hipotezę, iż Zamkowa Góra była jednym z nadrzędnych miejsc kultu Swarożyca, bóstwa ognia ofiarnego. Około X w., wskutek najazdu groźnych Normanów, gród został całkowicie zniszczony.

Skąd natomiast wziął się w nazwie zagadkowy „zamek”? Wokół góry krąży mnóstwo legend i opowieści, jakoby na jej szczycie, na ruinach siedziby dawnych Słowian, miało zostać wzniesione wspaniałe zamczysko. Jego pani - piękna, dumna i bardzo próżna - nie mogła znieść, że Matka Boska w kościele, do którego chodzili się modlić wszyscy okoliczni mieszkańcy, jest piękniejsza od niej. Zazdrosna o jej urodę, odmówiła dalszego chodzenia na msze, co Bóg ukarał podobno tym, że jej zamek zapadł się pod ziemię.

Drugim powodem aby przyjechać do Sobieńczyc jest wspaniały widok, który podziwiać można stojąc na szczycie Zamkowej Góry. Zza drzew porastających tereny VII-wiecznego grodziska błyskają błękitne wody oddalonego o około 1 km na zachód Jeziora Żarnowieckiego.

Ten ogromny, polodowcowy zbiornik wodny, o wydłużonym, rynnowym kształcie (prawie 8 km długości!) jest idealnym miejscem do uprawiania sportów wodnych: windsurfingu, żeglarstwa czy kajakarstwa. Jeszcze jedną atrakcję stanowi przepływająca przez jezioro rzeka Piaśnica, którą można dopłynąć aż do Bałtyku.

Omelczuk Maria

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28878 )
Array ( [docId] => 28878 )