Wodospady w Parku Narodowym Krka w Chorwacji

Autor: Giruć Katarzyna
Data: 03-07-2012 r.

Do spędzenia wakacji w Chorwacji nie trzeba długo namawiać. Turkusowe morze, góry, klify, dzikie plaże, urbanistyka miast takich jak Dubrownik – to tylko nieliczne jej bogactwa. Ten kraj ma o wiele więcej atrakcji, którymi rok w rok przyciąga turystów. Jedną z nich są wodospady w Parku Narodowym Krka.

Park Narodowy Krka powstał w 1985 roku i jest jednym z najmłodszych parków narodowych Chorwacji. Niewątpliwie jest też jednym z najpiękniejszych miejsc w tym kraju.

Ten rozległy park położony jest w środkowej Dalmacji, nieopodal miasta Sibenik. Park obejmuje środkowy i dolny bieg rzeki Krka, gdzie ta rozgałęzia się na wiele drobnych strumieni, przechodząc w liczone wodospady oraz tworzy kaskady i bystrzyny.

Najbardziej znane wodospady w parku to Roski Slap i Skradinski Buk. Przy tym drugim można się kąpać, co stanowi nie lada atrakcję. W popularnych Jeziorach Plitwickich nie ma takiej możliwości. Uwaga! W parku Krka nie wolno kąpać się poza oznaczonymi miejscami

W parku występują unikatowe gatunki fauny i flory, wśród nich zagrożone wyginięciem gatunki nietoperzy.

Kolejne atrakcje na terenie parku to, znajdujące się w centralnej jego części, Jezioro Visoviac oraz klasztor franciszkański założony w 1445 roku.

Park można zwiedzać piechotą, drogą wodną lub objechać samochodem. Drogą wodną można zwiedzić m.in.: wodospad Skradinski, wyspę Visovac i wodospad Roski. Zwiedzając park samochodem można korzystać ze wszystkich dróg publicznych zaznaczonych na mapie, oprócz dróg pieszych przy wodospadzie Skradinskim, na wyspie Visovec oraz przy klasztorze "Krka".

 

Wjazdy do parku są oznakowane. Przy każdym z nich znajduje się punkt informacyjny, kasa i parking. Po sezonie od strony miejscowości Lozovac możliwy jest wjazd własnym samochodem. W lecie z parkingu turystów rozwożą autokary. Statki kursujące na terenie parku dowożą turystów od parkingów do wejść.

Giruć Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28889 )
Array ( [docId] => 28889 )