Wyspa Anáfi – mityczne schronienie Argonautów

Autor: Omelczuk Maria
Data: 29-06-2012 r.

Maleńka, zapomniana wyspa należąca do greckich Cyklad to jedna z nielicznych oaz spokoju, gdzie czas się zatrzymał, a dziewiczość przyrody wprawia w zachwyt nielicznych przybyłych na nią gości. Zdecydowanie nie jest to miejsce dla tych, którzy szukają wystawnych i hucznych wrażeń oraz ekskluzywnych rozrywek jakie oferują resorty turystyczne w większych miastach.

Znakomicie za to poczują się na Anáfi koneserzy prostych przyjemności oraz spragnieni chwili wytchnienia w tym swoistym raju na ziemi. Ta niewielka, znajdująca się w południowej części basenu Morza Egejskiego wysepka oddalona jest od najbliższej od niej Thíry (należącej do kompleksu Santorini) o około 1,5 godziny drogi statkiem na wschód.

Istnieją dwie teorie na temat pochodzenia jej nazwy – według pierwszej wywodzi się ona od greckich słów „an ofis”, znaczących dokładnie „bez węży” (fakt ów specjalnie nie dziwi, znając wyjątkowość fauny i flory na odizolowanych wyspach). Druga hipoteza mówi o magicznym wynurzeniu się Anáfi z morskich fal, aby w ostatniej chwili dać schronienie Jazonowi i jego załodze Argonautów, którzy wracając z niebezpiecznej wyprawy po złote runo, napotkali na swej drodze sztorm.

Pewnym natomiast jest fakt, iż wyspa stanowiła w starożytności ważny ośrodek kultu boga Apollina. Ruiny wybudowanej na jego cześć świątyni znajdują się na samej górze wysokiego na 420 m masywu Kálamos, położonego we wschodniej części wyspy, prawie na samym końcu charakterystycznego, wystającego cypla. W późniejszych czasach zaś wybudowano na jej miejscu chrześcijański klasztor Panagia Kalamiotisa.

Dzięki górzystej rzeźbie terenu Anáfi z pewnością będzie stanowić nie lada atrakcję dla fanów trekkingu i wspinaczki. Idealnym miejscem do zrobienia sobie przerwy między kolejnymi etapami na trasach wycieczkowych są urokliwe zatoczki z bardzo ciepłą wodą i położone przy nich prawie puste, odludne plaże.

Można również oddać się błogiej sjeście w zaciszu przytulnych knajpek i kawiarni w głównym mieście na wyspie, również zwanym Anáfi.

Omelczuk Maria

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28885 )
Array ( [docId] => 28885 )