Zamek w Czersku – baza dla rowerzystów

Autor: Giruć Katarzyna
Data: 13-07-2012 r.

W okolicy Warszawy leży Czersk, który słynie z imponującego zamku książąt mazowieckich. Zamek w Czersku to miejsce przyjazne dla rowerzystów. Dlatego nie zastanawiaj się dłużej – pakuj kosz piknikowy, rower i jedź do Czerska.

Warszawę od Czerska dzieli ok. 30 kilometrów. Sugerowane trasy samochodowe to 724 i 79.

Na terenie gminy Góra Kalwaria znajdują się turystyczne szlaki rowerowe:

  • niebieski – Podłęcze – Czersk, Rowerowy Szlak Wisły o długości 13 km,
  • zielony – Baniocha – Wilczynek – Góra Kalwaria o długości 16 km,
  • czerwony – szlak rowerowy wokół gminy Góra Kalwaria – zaczyna i kończy się przed Ratuszem; częściowo powiązany jest z trasami rowerowymi prowadzącymi z Warszawy przez Górę Kalwarię do Czerska. Główny szlak ma długość 54 km. Oprócz niego wyznaczono również czarną trasę łącznikową o długości 6,2 km.

Czersk to wieś znajdująca się w gminie Góra Kalwaria w powiecie piaseczyńskim województwa mazowieckiego. Dawniej był stolicą jednego z księstw dzielnicowych, dzisiaj znany jest głównie z ruin średniowiecznego zamku książąt mazowieckich. Czersk położony jest kilka kilometrów od Góry Kalwarii, nad Jeziorem Czerskim i starorzeczem wiślanym.

Ceglany zamek książąt mazowieckich w Czersku został zbudowany w latach 1388–1410, za księcia mazowieckiego Janusza I. Po przyłączeniu terenów do Królestwa Polskiego w roku 1526 zamek stał się własnością królowej Bony.

Zamek miał duże znaczenie militarne. Jego zewnętrzne mury miały grubość 2 m i wysokość 8 m. Bardzo ucierpiał podczas Potopu szwedzkiego w 1656 r. Starosta czerski marszałek wielki koronny Franciszek Bieliński w latach 1762-1766 próbował odbudować zamek ale jego mury zostały zburzone pod zaborem pruskim w XVIII w.

Na terenie zamku w Czersku od maja odbywają się Weekendowe Pikniki Historyczne z atrakcjami takimi jak pokazy umiejętności rycerskich, kramy rzemieślników, turnieje łucznicze dla publiczności. Dwunastego maja uruchomiono wystawę machin oblężniczych.

Dzisiaj możemy zwiedzać zachowaną większość murów zamku i wszystkie trzy wieże (Brama, Południowa i Zachodnia) – a z nich podziwiać panoramę okolicy zamku.

Bilety do zamku zakupimy w cenie 10 zł (normalny) i 7 zł (ulgowy). Rowerzystom zwiedzającym zamek przysługuje bilet ulgowy.

Giruć Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28892 )
Array ( [docId] => 28892 )