Zamek w Golubiu

Autor: Grabowska-Peda Marta
Data: 27-06-2012 r.

To zabytek o długiej i bogatej historii, a zarazem obiekt prowadzący działalność turystyczną i kulturalną. Wielokrotnie niszczony i odbudowywany trwa przez wieki, gościł mistrzów zakonnych, książąt, królów i prezydentów. Odwiedziło go wiele osobistości ze świata polityki i kultury. Zachęcam do zwiedzenia tej gotycko-renesansowej budowli. Kilka słów o jej historii i aktualnej działalności.

Będący najświetniejszym miejscem miasta golubski zamek krzyżacki został wzniesiony na przełomie XIII i XIV wieku. Mieści się na bardzo wysokim wzgórzu, górującym nad doliną, w której płynie Drwęca. Inicjatorem jego powstania był mistrz krajowy Prus Konrad von Sack. Zamek powstawał w kilku etapach, a po 1330 roku ukończono jego budowę.

Składa się z trzech kondygnacji, a na środku dziedzińca wewnętrznego znajdowała się studnia, która miała strategiczne znaczenie dla obrońców zamku. Aktualnie zasypana studnia golubska w swych najgłębszych pokładach może więc kryć oryginalny materiał średniowieczny, wrzucony tam po zdobyciu zamku obleganego przez wojska polskie. Z kulturowego punktu widzenia odkrycie i odkopanie studni jest niezwykle ważne. Przeprowadzone zostaną prace archeologiczne na dziedzińcu zamkowym, co pomoże poznać dokładniej dzieje tego miejsca.

Po przejściu zamku w ręce polskie król Zygmunt nakazał w 1527 roku Stanisławowi Kostce odbudować zamek przy użyciu cegieł oraz oczyścić zasypaną studnię.

W 1611 r. zamek golubski przejęła Anna Wazówna, która do dziś jest bohaterką legendy. Mianowicie zamek ten ma swoją zjawę - "białą damę", a jest nią oczywiście Anna Wazówna. Podobno widywano ją odzianą w białą szatę zdobioną perłami, przechadzającą się nocą po komnatach. Kilka lat później przystąpiła ona do przebudowy zamku gotyckiego na styl renesansowy, a na terenie opadającym ku Drwęcy utworzyła słynne piękne ogrody włoskie.

W 1665 roku zamek został zniszczony przez Szwedów i ciągle popadał w większą ruinę.

 

Bardzo ważna dla kultury była odbudowa zamku golubskiego po II wojnie światowej, czyniąca z niego słynny na całą Europę ośrodek kultury. Przyczynił się on także do wskrzeszenia tradycji rycerskich. W 1977 roku zorganizowano tu pierwszy w kraju turniej rycerski. Inicjatywa ta okazała się tak popularna, że stała się organizowaną co roku cykliczną imprezą. Golubskie turnieje odwiedziły setki tysięcy zainteresowanych, między nimi znane osoby jak Daniel Olbrychski czy prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Jeśli chodzi o otoczenie zamku, to znajduje się w nim kilka armat. Na skraju wzgórza zaś usytuowany jest bardzo ładny taras widokowy, skąd roztacza się piękna, szczególnie nocą, panorama miasta.

Do dyspozycji zwiedzających utworzono na zamku hotel oraz pierwszorzędną restaurację. Ponadto od kilku lat na zamku odbywają się bale sylwestrowe zwane "Sylwestrem Sław" z udziałem najsławniejszych Polaków.

Grabowska-Peda Marta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28881 )
Array ( [docId] => 28881 )