Co może niepokoić w czasie pierwszego trymestru ciąży

Kategoria: Ciąża i poród
Autor: Pietrzyca Olga
Data: 13-05-2012 r.

Chociaż jeszcze na pewno nic po Tobie nie widać, czujesz się inaczej niż zawsze. Pierwszy trymestr ciąży to z reguły ciężki czas dla kobiety. W organizmie świeżo upieczonej mamy dochodzi do szeregu zmian hormonalnych. Twoje samopoczucie ulega zmianie. Możesz czuć się lepiej niż zawsze, jednak zdecydowanie częściej w pierwszych trzech miesiącach ciąży jesteś zmęczona i drażliwa.

Męczy Cię zgaga, skurcze łydek i zaparcia. Często dołączają także wahania nastrojów - od euforii do depresji. Możesz również odczuwać lęk przed nową rolą w życiu. To naturalne.

Jednak są pewne objawy, które powinny Cię zaniepokoić. Dlatego jeżeli odczuwasz silny ból w dolnej części brzucha, zmniejszone oddawanie moczu lub bezmocz, masz wysoką gorączkę, koniecznie zgłoś się do lekarza. Innymi niepokojącymi objawami są plamienia, krwawienia, narastające obrzęki dłoni, twarzy, powiek, silny ból głowy oraz zaburzenia widzenia. Pamiętaj równocześnie, że delikatne pobolewania i skurcze w dole brzucha to naturalny objaw i nie powinien Cię niepokoić. Jeżeli jednak ból narasta bądź nie ustaje, skonsultuj się ze swoim lekarzem.

Naturalnym zjawiskiem w czasie ciąży jest zwiększanie masy ciała. W pierwszym trymestrze jednak może dojść do spadku wagi. Dzieje się tak na skutek nudności i wymiotów. Jeżeli wymiotujesz praktycznie po każdym posiłku, ciągle czujesz się niedobrze, zgłoś to swojemu lekarzowi. W niektórych przypadkach konieczna jest hospitalizacja.

Często w pierwszym trymestrze pojawiają się upławy. Jeżeli jednak nie mają nieprzyjemnego zapachu, są białe lub przeźroczyste, nie przejmuj się.

Jeżeli ogólnie czujesz się fatalnie, głowa go góry. Z reguły po 12 tygodniu ciąży kobiety czują się znacznie lepiej.

Pietrzyca Olga

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28961 )
Array ( [docId] => 28961 )