Jak się rozwija ciąża w czwartym miesiącu

Kategoria: Ciąża i poród
Autor: Pietrzyca Olga
Data: 29-08-2012 r.

Drugi trymestr to dla wielu kobiet najbardziej przyjemny okres podczas trwania całej ciąży. Z reguły nieprzyjemne objawy początkowe mijają a za wcześnie jeszcze na trudności związane z końcowym etapem ciąży.

W czwartym miesiącu ciąży poczujesz przypływ pozytywnej energii. Jeżeli do tej pory borykałaś się z mdłościami, najprawdopodobniej już niedługo o nich zapomnisz. Jedzenie stanie się wreszcie przyjemnością.

Dzieciątko w Twoim łonie rozwija się dalej w oszałamiający tempie. W tym miesiącu na jego główce pojawią się pierwsze włoski, a także brwi. Dziecko pokryte jest już także tak zwanym meszkiem płodowym, który ma za zadanie ocieplić płód, ponieważ normalnie pełniąca tę funkcję tkanka tłuszczowa nie jest jeszcze rozwinięta.

Pod koniec czwartego miesiąca ciąży dziecko osiąga długość ponad 12 centymetrów i waży ponad 140 gram. Na tym etapie serce Twojego maluszka bije z prędkością od 140-150 uderzeń na minutę.

Twoja macica ma teraz wielkość dorodnego melona. U wielu kobiet to właśnie teraz ciąża zaczyna być widoczna dla osób postronnych. Ponieważ przykre objawy są już poza Tobą, warto wybrać się do dentysty. W ciąży warto dbać szczególnie o uzębienie, dlatego, że ma ono tendencję do psucia się.

 

Obecne metody terapii pozwalają na bezbolesne i bezpieczne dla dziecka leczenia. Nie można jednak korzystać z prześwietlenia aparatem rentgenowskim. Zawsze przed takim badaniem uprzedź o swoim stanie.


Zobacz także:

Pietrzyca Olga

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28985 )
Array ( [docId] => 28985 )