Co to jest cytomegalia

Kategoria: Ciąża i poród
Autor: Pietrzyca Olga
Data: 23-06-2012 r.

Cytomegalia jest choroba wirusową wywoływaną przez cytomegalowirus. Chociaż o cytomegalii nie słyszy się często można powiedzieć, że jest ona chorobą powszechną. Jej nosicielami może być nawet osiemdziesiąt procent społeczeństwa. W przeważającej większości jednak wirus w naszym organizmie pozostaje nieaktywny. Często daje o sobie znać w przypadku osłabionej odporności lub u kobiet w ciąży.

W momencie ataku jego objawy są znikome. Dlatego często nie jesteśmy świadomi przebycia tej choroby. Symptomy, które mogą świadczyć o trwającej chorobie wirusowej jest długotrwale podniesiona temperatura ciała, osłabienie, ból głowy, ból gardła, dokuczliwy kaszel i powiększone węzły chłonne.

W diagnostyce cytomegalii stosuje się badanie laboratoryjne krwi. Obecność przeciwciał odpowiedniej klasy świadczy o trwającym lub przebytym procesie chorobotwórczym. Cytomegalia najbardziej groźna jest w przypadku kobiety ciężarnej, która do tej pory nie chorowała na nią i jej organizm nie wykształcił przeciwciał. Fakt choroby u przyszłej matki nie oznacza pewnego zarażenia dziecka. Prawdopodobieństwo takiego scenariusza wynosi około pięćdziesiąt procent.

Najbardziej groźne jest zakażenie w pierwszym trymestrze ciąży, które często skutkuje poronieniem. Prewencja zakażenia cytomegalowirusem polega na przestrzeganiu podstawowych zasad higieny osobistej.

Pietrzyca Olga

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28979 )
Array ( [docId] => 28979 )