Cukrzyca ciążowa

Kategoria: Ciąża i poród
Autor: Pietrzyca Olga
Data: 04-06-2012 r.

O cukrzycy ciążowej mówimy wówczas, gdy pojawia się ona w trakcie trwania ciąży. Choroba ta pojawia się dość często. Szacuje się, że może dotyczyć ona nawet 7% przyszłych mam. Przyczyną jej powstania jest niewystarczająca produkcja insuliny, która odpowiedzialna jest za obniżenie stężenia glukozy we krwi.

Cukrzyca ciążowa pojawia się z reguły między dwudziestym czwartym a dwudziestym ósmym tygodniem trwania ciąży. W tym okresie każda kobieta ciężarna poddawana jest badaniu w kierunku tej choroby. Badanie to - zwane testem obciążenia glukozą - polega na dwukrotnym pobraniu krwi i zbadaniu poziomu cukru we krwi. Pierwsze pobrane wykonuje się na czczo. Następnie pacjentka wypija roztwór glukozy i badana jest jeszcze raz po upływie dwóch godzin.

W warunkach prawidłowych, po upływie wyznaczonego czasu, poziom cukru powinien wrócić do normy. Rozpoznana cukrzyca ciążowa nie oznacza, że będziemy mieli ją na stałe. Z reguły mija ona wraz z rozwiązaniem. Gdy rozpoznaje się tę chorobę pacjentka jest pod ścisłą kontrolą lekarską.

Nadmiar cukru we krwi jest zagrożeniem zarówno dla matki jak i dla płodu. Najczęstszymi powikłaniami u dziecka, którego matka miała cukrzycę jest wysoka masa urodzeniowa i urazy okołoporodowe. Po urodzeniu dzieci często zmagają się z przedłużającą się żółtaczką, trudnościami w oddychaniu i zaburzeniami metabolicznymi. W późniejszym okresie dzieci narażone są na otyłość i cukrzycę drugiego typu. Matki z kolei mogą być narażone na wielowodzie, przedwczesne pęknięcie pęcherza płodowego i przedwczesny poród.

 

Objawy cukrzycy ciążowej to wzmożone pragnienie, częste oddawanie moczu i ogólne zmęczenie. W stanie błogosławionym trudno określić te objawy jako patologiczne. W momencie rozpoznania cukrzycy należy zmienić dietę, wprowadzić regularny wysiłek fizyczny oaz dokonywać regularnej samokontroli poziomu cukru we krwi przy pomocy gleukometru. W razie braku poprawy lekarz może zapisać tabletki lub podać insulinę w zastrzykach.

Pietrzyca Olga

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28970 )
Array ( [docId] => 28970 )