Czy można przyjmować leki w ciąży

Kategoria: Ciąża i poród
Autor: Pietrzyca Olga
Data: 23-06-2012 r.

Na ulotkach informacyjnych znajdujących się w opakowaniach medykamentów z reguły można przeczytać, że nie są one zalecane kobietom ciężarnym. Jednak ze statystyk wynika, że przeciętna kobieta spodziewająca się dziecka przez cały okres ciąży przynajmniej jeden raz będzie potrzebowała przyjąć lek. Jak wybrać lek, który będzie bezpieczny?

Niestety jedno jest pewne nie istnieje lekarstwo, które jest bezpieczne w stu procentach. Są jednak farmaceutyki, o których wiadomo (na podstawie wieloletnich badań), że ryzyko działań niepożądanych jest niewielkie.

Główną zasadą jaką powinna kierować się kobieta w ciąży jest nie zażywanie żadnych lekarstw na receptę, bez recepty, a nawet tych ziołowych bez wcześniejszej konsultacji lekarskiej.

Obecnie na rynku pojawia się coraz więcej medykamentów przeznaczonych dla kobiet spodziewających się potomstwa. W ich składzie znajdziemy naturalne składniki. Na przykład w przypadku nieżytu nosa stosuje się preparaty soli morskiej, w przypadku bólu gardła pastylki na bazie miodu i propolisu.

Ogólnie przyjmowane leki możemy podzielić na te bezpieczne, potencjalnie bezpieczne, potencjalnie niebezpieczne oraz zdecydowanie niebezpieczne. Badania nad bezpieczeństwem farmaceutyków ciągle trwają, dlatego jeżeli chcesz być na bieżąco porozmawiaj z lekarzem.

 

W stanach przeziębienia najpierw wykorzystaj naturalne środki lecznicze takie jak czosnek, cytryna, sok z malin. Jeżeli przyjęcie leku jest konieczne zażywaj go zgodnie z zaleceniami. Niektóre leki należy przyjąć na czczo inne po posiłku. Nie przekraczaj zalecanych dawek i nie stosuj leku dłużej niż to konieczne. Uważnie czytaj ulotkę, jeżeli lekarz zaleci dany lek, nie obawiaj się zamieszczonej na nim przestrogi.

Pietrzyca Olga

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28980 )
Array ( [docId] => 28980 )