Czy podczas ciąży możemy aktywnie ćwiczyć

Kategoria: Ciąża i poród
Autor: Gasińska Aleksandra
Data: 25-05-2012 r.

Ciąża to nie choroba. Jeśli przed ciążą przyszła mama była w miarę aktywna, ciążą przebiega prawidłowo oraz lekarz nie widzi przeciwwskazań do ćwiczeń, nie ma powodu by z nich rezygnować. Natomiast kobiety, które nigdy nie przepadały za ćwiczeniami powinny w tym okresie o nich pomyśleć i zmotywować się dla dobra zarówno swojego, jak i dziecka.

Ciąża powoduje w ustroju kobiety wiele zmian adaptacyjnych zarówno narządu rodnego, jak i całego organizmu. Ciężarna musi brać pod uwagę, że w trakcie ciąży powinna wykonywać wszelkie ćwiczenia z rozsądkiem.

Udowodniono, że systematyczna aktywność fizyczna w tym okresie może łagodzić dolegliwości bólowe związane z ciąża, przygotowuje ciało do porodu, podnosi poziom energii, który ma duży wpływ na układ odpornościowy oraz na szybsze odzyskanie sprawności po porodzie.

Specjaliści zachęcają każdą przyszłą mamę do minimum 30 minutowej aktywności ruchowej zarówno w formie ćwiczeń czy choćby w formie spacerów. Najbardziej polecane są:

  • nordic walking lub spacery
  • pływanie lub aqua aerobik
  • wszelkie ćwiczenia przeznaczone stricte dla kobiet ciężarnych: joga, pilates, aerobik
  • wszelkie aktywności na świeżym powietrzu

W trakcie ciąży niewskazane są aktywności narażające ciało na wstrząsy, upadki, kontuzje, czy zranienia. Przede wszystkim są to: sporty ekstremalne, żeglarstwo, sporty motorowe, sporty walki, jazda konna, gra w tenisa, golfa, jazda na rolkach bądź nartach.

 

O rozpoczęciu aktywności ruchowej w trakcie ciąży decyduje ginekolog. On najlepiej zna stan zdrowia kobiety ciężarnej oraz doskonale i trafnie potrafi dobrać rodzaj aktywności ruchowej.

Gasińska Aleksandra

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28968 )
Array ( [docId] => 28968 )